Velika Kancelarija Legije časti pokrenula je disciplinski postupak protiv glumca Žerara Depardjea zbog optužbi za silovanje i seksualno uznemiravanje. On je nakon toga odlučio da svoj orden Legije časti stavi na raspolaganje ministarki kulture. I pored teških optužbi francuski predsednik Emanuel Makron stao je u zaštitu glumca i osudio, kako je rekao, hajku na njega i rekao da taj orden nije tu kako bi propovedao moral o slučaju Žerara Depardjea. O tome kako je podigao prašinu u francuskom društvu, ko ga je podržao a ko ga osuđuje reći će nam Zona Zarić, naučna saradnica na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju i profesorka na američkom fakultetu u Parizu.

„Slučaj Depardje je počeo 2019. kada ga je Emanuel Debever, poznata francuska glumica, optužila za silovanje. Ona se ubila kada je njen slučaj odbačen. Medijski optužbe nisu bile toliko ispraćene sve dok se određene ličnosti nisu zauzele za to da mu se ne oduzme orden Legije časti i da nastavi da glumi“. objašnjava Zarić.

Osim Debever, glumca je za silovanja i seksualno zlostavljanje optužilo još 16 žena, glumica i zaposlenih u filmskoj industriji, Značajno je, ističe, da se radi o ženama koje u vreme kada su to doživele nisu bile poznate i nisu imale društvenu moć.

PROČITAJTE JOŠ:

„Sve su to bile mlade devojke, kao Sofi Marso koja je opisala šta je sve doživela od njega na snimanju filma u svojoj 14-oj godini, ili su devojke iza scene i ne mogu da privuku pažnju“,

Navodi da se ljudima koji su podržali oduzimaju članstva u Udruženjima za zaštitu dece i detinjstva, već se preduzimaju mere u javnoj sferi ali, s druge strane, ima i onih koji tvrde da je to hajka i da treba sačekati sudski postupak.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

BONUS VIDEO: Da li su žrtve silovanja i žrtve sudskog postupka

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar