Danas je Svetski dan borbe protiv fašizma. Iako je Srbija jedna od zemalja koje su u toj borbi podnele najveću žrtvu, na ulicama Beograda možemo videti slike na osnovu kojih se to baš i ne bi dalo zaključiti.
Reporter: Marko Novičić
Više od tri meseca onima koji prolaze raskrsnicom Njegoševe i ulice Alekse Nenadovića u Beogradu salutira osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić. Ovaj mural trebalo je da bude uklonjen danas, na inicijativu Inicijative mladih za ljudska prava, ali je njihov skup zabranjen od strane MUP-a. A epilog je ovakav…
„Mural Ratka Mladića ne samo da nije prekrečen već je praktično dobio i obezbeđenje, budući da se desetine policajaca nalazi ovde u Njegoševoj ulici, ali i na nekoliko okolnih ćoškova. Kada smo prišli muralu, legitimisani smo, a nakon toga smo dobili i objašnjenje da je razlog javno okupljanje koje je zabranjeno, a koje je trebalo da organizuje Inicijativa mladih, kada je ovaj mural i trebalo da bude prekrečen, do čega danas očigledno neće doći“, rekao je novinar Marko Novičić.
Iz te organizacije kažu da danas neće ni pokušati da uklone Mladićev mural, jer je on postao „državna odgovornost“.
„Ovo opsadno stanje u Njegoševoj i okolnim ulicama govori da je zapravo to državni projekat i da je to jedan spomenik Ratku Mladiću, osuđenom ratnom zločincu koji štiti i koji je kreirala država i paradržava Srbija, a i ono što sa druge strane govori je neka vrsta straha istog tog državnog aparata od otpora građana koji su, ja mislim, sada besniji nego što su bili, jer vide koja je to sramota na zidu ovih ulica..“, priča Marko Milosavljević iz Inicijative mladiih za ljudska prava.
Paradoskalno ili ne, sve ovo dešava se na Svetski dan borbe protiv fašizma.
„Država neće da ukloni taj mural i tačka. To znači da država još uvek 2021. štiti i ponavlja tu politiku koju su vodili ratni zločinci 90-ih godina. Time što neće da uklone taj mural govore da taj užasni nacionalizam koji je doveo do tih masakra, genocida 90-ih, još uvek je nešto što je prisutno ovde i s čim državne vlasti, institucije i društvo neće da se suoči“, smatra istoričar Milovan Pisari.
Mural sa likom Ratka Mladića osvanuo je i u Sremskoj Kamenici, da bi potom bio prekrečen. Ipak, kada je naša ekipa danas stigla na lice mesta, naišla je na ponovno oslikavanje.
„Ja pozivam sve pojedince i grupe da to rade, ako ne možemo danas da uklonimo mural u Njegoševoj, možemo širom Srbije gde god te murale vidimo“, kaže Marko Milosavljević iz Inicijative mladiih za ljudska prava.
Inače, povodom zabrane događaja koji su nameravali da organizuju, Inicijativa mladih za ljudska prava podnela je tužbu protiv Ministarstva unutrašnjih poslova.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare