Koliko odluka administracije američkog predsednika Bajdena da dozvoli Ukrajini korišćenje njihovog oružja dugog dometa duboko u teritoriji Rusije- komplikuje situaciju - i koliko je istine u natpisima da smo na pragu trećeg svetskog rata razgovaram sa novinarom Željkom Pantelićem- dopisnikom Nedeljnika iz Rima-a .
Pantelića nije iznenadila Bajdenova odluka da dozvoli Ukrajini korišćenje njihovog oružja dugog dometa duboko u teritoriji Rusije.
Podsetio je da je on bio samo jedan mandat u Beloj kući i da na kraju svog mandata želi da ostavi neko nasleđe za buduće generacije.
„Na ovaj način je podsetio sve da je on predsednik SAD-a sve do 20 januara, sa punim ovlašćenjima. Ovim je želeo da Donalda Trampa dovede u nezgodnu poziciju tako da ne može da krene, onako kako je o zamislio, u pregovore sa Moskvom o primirju u Ukrajini.“, ocenio je Pantelić ,a kao najvažniji motiv istakao je to da je Bajden ovom odlukom želeo da da jak „džoker“ Pentagonu i bezbednosnim službama, koje će imati veliku borbu sa budućom Trampovom administracijom.
Po njegovom mišljenju rakete dugog dometa sigurno se neće upotrebiti za bombardovanje Moske i Sankt Peterburga. Ukrajinci nisu kao Rusi koji bombarduju Kijev i mesta koja nisu na liniji fronta, bombarduju civile i sistematski uništavaju energetski sistem cele Ukrajine.
Pantelić tvrdi da se te rakete neće koristiti protiv civila.
„One će poslužiti za to da se nanesu veliki gubici severnokorejskim trupama, kako ta zemlja ne bi više slala svoje vojnike, jer postoji bojazan da bi ta vojska mogla da se trenira za otvaranje nekog novog fronta, između Severne i Južne Koreje, smatra Željko Pantelić, dopisnik Nedeljnika iz Rima.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Posledice Bajdenove odluke: Za Moskvu – eskalacija sukoba, za Evropu – logičan potez