Foto printscreen Nova s

I pored toga što je Inteprol pokrenuo jednu od najvećih međunaordnih akcija za otkrivanje falsifikovanog meda u Srbiji još uvek postoje oni koji “zlatni nektar” obezvređuju. U bagremovom medu koji je namanjen za izvoz u Italiju su pronađeni zabranjeni sulfonamidi. O tome kako kontrolisati med na tržištu i za izvoz, koliki je procenat falsifikovanog meda i zbog čega pojedini proizvođači ubacuju antibiotike u med u emisiji “Probudi se” je govorio predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije, Rodoljub Živadinović.

On je istakao da se Savez pčelarskih organizacija Srbije deceniju unazad bori protiv onih koji falsifikuju med i sa tim da se antibiotici ubacuju u med.

“Radi se o posledicama pogrešnih preporuka iz literature iz šezdesetih godina prošlog veka koje se neki pčelari i danas drže, neznajući da ne postoji nijedna bolest pčela gde antibiotici mogu da pomognu i da je potpuno nesvrsishodno davati antibiotike. Štaviše, to škodi i samim pčelama”, objašnjava on i dodaje da je njegova organizacija sistemski krenula u rešavanje tog problema.

“Dovodili smo strane predavače iz najvećih nemačkih labaratorija u Srbiju. Sećam se kad smo doveli direktora pčelarske labaratorije iz Nemačke, Martina Linkogela koji je održao predavanje pčelarima i rekao da je tada u 30 odsto uzoraka iz Srbije koji su stizali u labaratoriju Intertek detektovano prisustvo antibiotika”, kaže Živadinović.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar