Nacrt Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika je od pre nekoliko dana dostupan na sajtu Ministarstva pravde. Donosi: doživotnu robiju za silovanje, obljubu, ubistvo. Duplo veće kazne za nasilje u porodici, zatvor za napad na nastavnike, lekare, ali i strože sankcije za oružje i teške saobraćajne nesreće... Predviđa međutim i zatvor za objave na društvenim mrežama, kao i da se biše član o iznuđenju izjave od strane policije.

Za sve se daju obrazloženja, koliko su ona uverljiva i koliko su izmene dobre u Dnevniku na TV Nova Jelena Obućina je razgovarala sa advokatom Vladimirom Terzićem, koji je istovremeno član UO Advokatske komore Srbije
Laički kad se pogleda šta o tome piše u medijima deluje da je zakonopisac reagovao na sve ono što se dešavalo prethodnih godina… što zapravo i treba da radi ali sada se stiče utisak da se u zakon stavlja ono što je rađeno protivzakonito. Primer deluje da se sada u zakon uvodi ovim nacrtom ono zbog čega su hapšeni aktivisti. Da li jel to tačno prokomentarisao je advokat Terzić.
On pojašnjava i šta je to „svesno pristupanje materijalu“, i kakvom i da li to znači da će se ljudi hapsiti i biće zatvora za objave na društvenim mrežama i pozive na blokade.
(1) Ko putem sredstava informacionih tehnologija ili na drugi način učini dostupnim materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i lice koje vrši posredovanje u pristupanju materijala iz stava 1. ovog člana.
(3) Ko pomoću sredstava informacionih tehnologija svesno pristupi materijalu iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(4) Materijalom iz stava 1. ovog člana smatra se svaki materijal koji zvučno ili vizuelno sadrži uputstva ili savete za upotrebu sredstava izvršenja krivičnog dela ili predmeta nastalih izvršenjem krivičnog dela.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Koje novine predviđaju izmene i dopune Krivičnog zakona: Da li strože kazne znače i bezbednije društvo?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar