Predsednik Rusije poslao je čestitku srpskom kolegi povodom Dana oslobođenja na vreme, dva dana pre 20. oktobra. Vučić saopštavanje odluke o tome da li će ići na samit Briksa, na koji ga je Putin pozvao, rasteže do poslednjeg trenutka, praveći od nje priliku za pompezno najavljivanje još jednog televizijskog gostovanja. To ne znači da Putinu nije rekao da li da ga čeka ili ne. A Dodik je već u Kazanju. Putin je u telefonskom razgovoru obećao povoljan gas pa može biti da spokojno čeka gosta. Ili je ipak obećanje da Srbija neće uvoditi sankcije dovoljno da ne zameri odsustvo. Priču nastavlja Dina Cepenjor, reporterka Dnevnika na TV Nova.
Samit zemalja BRIKS-a koji čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika počinje za nešto manje od 24 sata. Iako se isprva činilo da nema vremena da ode na taj samit, a pozvao ga je predsednik Rusije Vladimir Putin…
„Bolje da vam ne govorim šta sve imam u međuvremenu, to je takva kako klinci kažu gužva u šesnaestercu tako da hvala predsedniku Putinu na pozivu imamo i Njujork ne zaboravite u Njujorku ću razgoavarati sa najmanje šest predsednika“, rekao je tada Vučić.
Predsednik Aleksandar Vučić, više od mesec dana od gužve u „šesnaestercu“, na obeležavanju rođendana Bezbednosno informativne agencije temeljnije je pogledao listu zakazanih obaveza.
„Budem li rekao idem u Kazanj obelodaniće kraj Evropskog puta Srbije Srbija se konačno opredelila i uništila sebe. Budem li rekao ovo drugo Vučić je izdao Ruse i ne znam šta. Šta god da uradite uvek ćete biti krivi“, rekao je Vučić.
Da bi na kraju, dva dana pre samita i dalje držao javnost u neizvesnosti, rekavši da svoju konačnu odluku saopštava sutra na Radio televiziji Srbije. Na svom instagram nalogu on je kazao i da će zahvaljujući Rusiji, Srbija i ove zime imati dovoljno gasa.
„Deo toga reći su sutra u večernjem terminu na RTS ali ono što mogu da kažem to je da sam izrazio nadu baš kao pre dve i po godine da Srbija neće uvoditi sankcije Rusiji kao što sam pokazao i izuzetnu zahvalnost i podršku našim naporima u Ujedinjenim nacijama po pitanju različitih rezolucija a posebno stalnu podršku teritorijalnom integritetu Republike Srbije“, rekao je Vučić.
A šta trodnevni samit BRIKS-a koji je, prema rečima predsednice saveta Federacije Rusije, Valentine Matvijenko, bitniji od američkih predsedničkih izbora i odrediće tok istorije, znači za srpsku ekonomiju?
„Apsolutno nema nikakav značaj za Srbiju svejedno je da li će otići ili neće otići jer on spoljnu politiku vodi isključivo radi sopstvenih interesa. On ne ide u Kazanj ili odbija da ode zbog interesa Srbije već kako bi izvuko neku korist. Vučić se dodvorava i Zapadu i Istoku, i Amerikancima i Rusima“, rekao je Dragomir Anđelković, politički analitičar.
„Sve to što BRIKS nudi da kažem Evropska unija kao bliže tržište koje čine bogatije zemlje prosto nudi više.U neku ruku BRIKS pre svega veće zemlje ako Kina mogu da pariraju po investicijama ali kada pogledamo spoljnu trgovinu, EU i BRIKS jako su daleko jedno od drugog. EU je dve trećine našeg izvoza a BRIKS možda deset posto sa ovim poslednjim proširenjem“, rekao je Ivan Lakićević, ekonomista.
Rusija četvrti put predsedava u BRIKS-u. Prvi samit u Rusiji održan je u Jekaterinburgu 2009. godine. Zatim je 2015. godine Ufa bila domaćin sedmog samita asocijacije. Dvanaesti samit je 2020. godine trebalo da bude održan u Sankt Peterburgu, ali je održan onlajn zbog ograničenja u vezi sa pandemijom koronavirusa. Pored lidera zemalja BRIKSa, Egipat, Etiopija, Iran i Saudijska Arabija od 1. januara ove godine, postale su članice. Da li bi Vučićev odlazak usporio put Srbije ka EU?
„To bi bio jedan signal da Srbija u nekoj perspektivi sebe vidi u BRIKS-u da li bi sad to značilo neko potpuno svrstavanje uz BRIKS ja mislim da ne ali svakako je korak u tom smeru i dalje od Evropske Unije“, kaže Ivan Lakićević.
„Ako ne ode zameriće se Ruisma, jer Putin polako shvata da ga Vučić vara i da se više okreće Zapadu, da je svakim danom sve bliži je NATO-u i u takvim okolnostima Putin proba da ga istera na čistinu. Otud insistiranje da dođe na samit BRIKS-a. S druge strane, Zapad od njega očekuje da nastavi NATO kurs i da se odriče Kosova“, smatra Anđelković.
Lideri BRIKS-a saopštili su ranije da grupi želi da se pridruži 40 zemalja. Kazahstan je odbio, pa je ruski nadzornik za poljoprivredu ove nedelje privremeno zabranio uvoz paradajza, paprike, svežih dinja, pšenice, semena lana i sočiva iz Kazahstana.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kada ćemo čuti ide li predsednik Srbije na samit BRIKS-a