Ko je kriv za to što je Srbija prošle nedelje bila bez struje i grejanja? Ako pitanje predsednika Vučića, odgovornost treba da snosi čelni čovek EPS-a. Ipak, je li baš sva krivica njegova? Posebno ako znamo na koji način pojedinci dolaze na funkcije i na njima ostaju.
Reporter: Marko Novičić
„Ne znam šta bih ti rekao, Mićo“, kazao je Vučić Grčiću, pozivajući ga da podnese ostavku. A potom smo od predsednika čuli da je vršilac dužnosti direktora EPS-a već bivši, iako to zapravo nije.
„Pošto naš narod najviše voli da vidi nečiju glavu, a ne da se rešavaju problemi, Milorad Grčić računajte kao da nije na tom mestu, on čeka da uspostavi sistem, tako da računajte kao da je već podneo ostavku“ rekao je Aleksandar Vučić 17. decembra.
Ipak, fotelja prvog čoveka Elektroprivrede Srbije i dalje pripada Miloradu Grčiću. Ostaje samo pitanje – zbog čega se na ostavku čeka?
„Ja mislim da mi ovih dana gledamo ko zna koju po redu epizodu serije Predsednik je mnogo ljut, a ministri i direktori JP tresu se od straha pred njim. Uopšte tu nije Grčić bitan kao Grčić naravno, on je paradigma načina vlasti SNS i aktuelne vlasti. Oni su na različita veoma bitna mesta postavili očigledno nekompetentne ljude, koji ne znaju svoj posao, a sada kada dolazi do problema, odgovnost pokušavaju da prebace na nekog drugog“ kaže Safeta Biševac, novinarka lista „Danas“.
„Jedna stvar je naravno ova logika beskrajnog klijentelizma i partijske šeme u kojoj bespogovorno slušate partijski vrh i vođu, i praktično ste tu postavljeni da realizujete tu vrstu politike, a sa druge strane, da bi to funkcionisalo, vođe po pravilu krajnje nerado se odriču tog prvog ili drugog prstena saradnika. To ste videli nekoliko puta, Mali samo što nije ili šta god“ smatra prof. dr Zoran Stojiljković.
Treba li onda očekivati da Grčićeva ostavka bude prolongirana, kao u nekim ranijim slučajevima, sve dok javnost ne zaboravi na njegovu odgovornost?
„Mislim da se Grčić toliko izblamirao u ovom slučaju, a izbori nam slede u aprilu, pa ne bi bilo loše da padne i neki direktor JP. Mi smo tokom ovih godina imali najavljeno bezbroj ostavki, većina je ostalo samo u domenu najava. Da podsetim, bila je najavljena i ostavka gradonačelnika Siniše Malog, pa je on postao ministar…“ dodaje Biševac.
Prema pojedinim podacima, od 34 javna preduzeća, 22 direktora Vlada Srbije imenovala je kao vršioce dužnosti. Među njima su Dušan Bajatović, koji „Srbijagas“ vodi više od 13 godina, Zoran Drobnjak, koji je na čelu „Puteva Srbije“ već devet, Dalibor Arbutina kao v.d. direktora „Nuklearnih objekata“, i Branko Gogić prvi čovek „Emisionih tehnika i veze“ od 2014. Među poslednjima su na funkciju na ovaj način došli Aleksandar Antić i Zoran Đorđević, koji vode „Koridore Srbije“, odnosno, „Poštu“.
„V.d. stanje otprilike govori da ste vi na kratkoj uzici, da morate biti apsolutno poslušni, da je logika uspeha poslušnost i zadovoljstvo šefa, i da tu nema nikakvog manevarskog prostora. Neki prostor stalnog izbora ipak pruža neku autonomiju ili makar vreme da pokažete neku vrstu rezultata, ovde su svi ljudi koji su u v.d. stanju pod tom težinom obaveza da udarnički ispune plan šta god to bilo“ dodaje Stojiljković.
Transparentnost Srbija ranije je podsetila na to da je Grčiću mandat istekao još 2017. godine, te da on u ovom trenutku ne može biti ni razrešen, niti može podneti ostavku na mesto v.d. direktora.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
BONUS VIDEO: Kako je Milorad Mića Grčić shvatio odgovornost zbog energetskog kolapsa?
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar