Nakon još jedne neuspešne runde pregovora sa državom, prosvetari su danas na ulicama glavnog grada. Zašto se u pregovorima nisu pomerili sa mrtve tačke i šta zaposleni, roditelji i đaci mogu da očekuju u budućnosti? Hoće li biti radikalizacije protesta? O tome u jutranjem programa "Probudi se" razgovaramo sa Snežanom Romandić iz Unije sindikata škola Beograda.
Danas se ide na proteste, u 12 sati ispred Vlade Srbije. Prosvetari su i juče bili na istom mestu, uoči sastanka sa premijerom Milošem Vučevićem. Romandić otkriva kako je izgledao taj sastanak.
Ona se takođe osvrnula na to kako će izgledati školski dan danas, pošto postoje oprečne informacije, negde je potpuna obustava rada, a u nekim školama su časovi skraćeni, a negde se ide na primer samo na prva tri časa.
„Neke škole će danas raditi normalno, jer ne prepoznaju da treba poboljšati stanje u prosveti“, rekla je Romandić i otkrila da ovoga puta svi dolaze u Beograd, prethodni put, 16. septembra je bilo protesta u većini školskih uprava širom Srbije.
„Prosvetni radnici imaju pravo na protest i obustavu nastave na jedan dan. Prosvetarim aje danas manje bitno da li kršimo zakon, jer smo prinuđeni da izađemo na ulice“, rekla je Romandić.
Država je ponudila prosvetarima povišicu od januara za 12 odsto nastavnom i osam odsto nenastavnom osoblju. Međutim, to ih još više udaljava od Protokola koji su potpisali (sindikati i ministarstvo).Po tom protokolu oni traže da se 2025. godine izjednači plata u prosveti sa prosečnom zaradom u Republici Srbiji i da to povećanje bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti, dakle da nema podela na nastavni i nenastavni kadar.
Romandić pojašnjava da su zahtevi ostali isti, baš kao i na prethodnom protestu i otkrila šta je to kamen spoticanja, koja je to suma novca zbog koje nema dogovora.
„Godinama imamo sve manje zainteresovanih ljudi za rad u školama, pa si često i nekvalifikovani“, rekla je ona i otkrila kakvi su dalji planovi prosvetara, pošto država kaže da para nema, a oni ne odustaju. Predsrtavnica Unije sindikata škola Beograda osvrnula se na to da li je ov pat pozicija i hoće li prosvetari ići na neku vrstu generalnog štrajka, totalne obustave rada u dužem periodu ili možda skraćenog radnog vremena u dužem periodu.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Danas nema nastave, štrajk zbog neispunjenih zahteva prosvetara