Meštani Osečine vremensku apokalipsu koja ih je zadesila opisuju kaom apokalipsu. Za samo sat vremena grad veličine teniske loptice uništio im je kuće, životinje, stradali su usevi a puka je sreća što niko od meštana nije povređen. Komisija za procenu štete utvrdiće o kojim iznosima je reč a u međuvremenu stižu najave novih talasa vrelina koji bi mogli da uzrokuju nove superćelijske oluje. O preventivnom delovanju države, odnosno protivgradnoj zaštiti i naplati štete od osiguravajućih kuća u emisiji "Među nama" govorili su Petar Vojinović, glavni urednik portala "Tango six" i Zorić Ivić iz Udruženja osiguravača Srbije.

Vojinović kaže da su mnoge naučne studije potvrdile da protivgradna zaštita nije efikasna.

„Još 2016. godine bilo je istraživanje u Prokuplju koje je pokazalo korupciju u načinu nabavke pritivgradnih raketa, njihovu netestiranost i neproverenost za ono što treba da urade. Kada se na vreme uoči gradonosni oblak u Srbiji postoje dva sistema, jedan je automatizovan, samim tim je brži, vezan je za RHMZ“, objasnio je on.

Ukazao je na još jedan problem a to je nedostatak strelaca na teritoriji Srbije, zbog čega su pojedine stanice često neaktivne. Zbog malih primanja i dugih dežurnih smena, ljudi su nezainteresovani za ove pozicije.

Govoreći o odšteti građanima Zoran Ćirić je naglasio da je to jednostavno.

„Ukoliko ste uplatili polisu osiguranja da vaša imovina i dravlje bude zaštićeno od jedne vrste rizika i taj rizik se dogodi šteta će biti nadoknađena bez obzira na rakete ili koordinaciju između država“, rekao je on i upozorio da bez polise osiguranja nema naknade štete.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Grad opustošio sela oko Kraljeva, od 30 u funkciji samo 13 protivgradnih stanica

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare