I saveti su mahom ili prirodno-matematički fakulteti, ili da se studira ono što se voli. A saveta da se upiše konkretno neki društveni fakultet, strani jezik ili književnost - ni na vidiku. A sve češće se čuje i da fakulteti društvenog usmerenja nisu perspektivni ili da ih u današnje vreme nema poente ni studirati.
Da li i budući studenti tako misle i šta pokazuju liste prijavljenih i zašto je statisika baš takva, razgovarali smo ovog jutra u jutarnjem programu „Probudi se“ sa Anom Dimitrijević, profesorkom engleskog jezika i Ninom Simić, savetnicom za upis studija u okviru Ino edukacije.
Simić je upozorila da studenti nisu dobro upućeni šta raditi posle fakulteta, dok je Dimitrijević otišla korak dalje i konstatovala da interesovanje mladih se promenilo, ne privlače ih više fakulteti.
– Studije u inostranstvu nisu bauk, ima i skupljih i jeftinijih fakulteta. Dosta naših studenata završava osnovne studije u Beogradu, a master i doktorske u inostranstvu. Studije u Beogradu su skupe, ko može da priušti to, može i u inostranstvu – rekla je Dimitrijević.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Prorektor za nastavu Dejan Filipović o prijemnim ispitima na Univerzitetu u Beogradu