Da li je i ko u službama bezbednosti bio upoznat sa radom Jovanjice i u kom momentu je pokušao da zaustavi da priča stigne do javnosti, ni pet godina od otkrivanja Koluvijine plantaže, nije do kraja utvrđeno. Sada, kada su posle niza odlaganja postupci objedinjeni, moglo bi se očekivati da će se i ti odgovori konačno čuti pred sudom. Šta bi o tome imao da kaže nekadašnji šef BiA, kao i sa kakvom strategijom se odbrana vodi kada traži svedočenje Gašića, temu nastavlja Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

Optužnica za Jovanjicu 2 su sabrana dela Žila Verna, tako prvoptuženi Predrag Koluvija slikovito opisuje sve ono što tužilaštvo stavlja na teret njemu kao organizatoru kriminalne grupe koja je kako se navodi neovlašćeno proizvodila i prodavala opojne droge, kao i optuženima funkcionerima MUP-a, BIA, VBA, koji su pokušavali da stopiraju istragu i diskredituju policijske inspektore. Od otkrivanja plantaže za uzgoj marihuane, hapšenja, suđenja u postupku Jovanjica 1 i objedinjavanja dva postupka u jedan, prošlo je ulkupno pola decenije. Pet godina kasnije, jesmo li bliže presudi ili je slučaj Jovanjica tek sada na početku?

„Objedinjavanje dve optužnice samo po sebi nije loše. Ono bi trebalo da utiče na efikasnost i ekonomičnost postupka, da se objedine resursi, da se bolje koncentrišu dokazi, ali ne znamo da li će to biti u ovom slučaju jer ne znamo šta je strategija odbrane, šta je strategija tužilaštva i vrlo je teško to definisati, jer praktično sad je postupak ponovo na početku, a stiče se utisak da nekom i odgovara da ovo tapka, da se razvodni i kao svi sudski postupci tako velikog karaktera da vremenom izgube na značaju i da se zaborave“, smatra Ivan Ninić, advokat.

„Prvo ročište donelo nam je jedan novi vid ponovnog odugovlačenja postupka. Sve nam to govori o jednom organizovanom pokušaju da se to sve još jednom obesmisli, da sada Predrag Koluvija zapravo nije bio narko diler, nego da se bavio privrednim inovacijama i da je konoplja koja je tamo pronađena zapravo trebalo da bude indijska, iako je dokazano da je to bila marihuana sa određenim procentom THC-a, tako da nema sumnje da je u pitanju bila organizovana trgovina narkoticima, a ne bilo kakva privredna grana“, istiće Ivan Milićević, pomoćnih glavno urednika novina Nova.

Dok Predrag Koluvija kao slobodan čovek predstavlja novu liniju proizvoda od konoplje, njegov advokat Aleksandar Živanović, pored negiranja krivice svog klijenta za izvršenje svih krivičnih dela koja se Koluviji stavljaju na teret, krivi medije da su stvorili izopačenu sliku o Koluviji i Jovanjici.

„Odbrana se protivi i ne daje saglasnost za čitanje zapisnika sa saslušanja svih 30 svedoka u Tužilaštvu tokom istrage. Zato predlažem da se svi svedoci pozovu u sud kako bi se unakrsno ispitali, ne bi li se ispravile izopačena slika i posledice grubog medijskog izveštavanja kojim su satanizovani Predrag Koluvija i privredno društvo Jovanjica“, kaže Živanović.

Društvo svedocima u slučaju Jovanjica, mogao bi da pravi i aktuelni ministar odbrane i bivši direktor BIA, Bratislav Gašić, ukoliko sud usvoji zahtev još jednog Koluvijinog advokata Vladimira Đukanovića.

„Insistiram da se kao svedok u sud pozove i ispita bivši direktor BIA Bratislav Gašić, imajući u vidu sve ono što je inspektor Dušan Mitić rekao u svom svedočenju u ovom postupku“, poručuje Đukanović.

A inspektor Mitić je još u julu prošle godine svedočio o umešanosti Gašića u Jovanjicu. Traži Đukanović i da se iz postupka sav sadržaj iz aplikacije „Razgovor“ izdvoji kao dokaz iz spisa predmeta.

„To nije nikakva tajna enkripcija kako se navodi u optužnici, već dečija igračka koja može da se skine sa Google store-a. Ima manju sigurnost od Vibera i Vocapa. Može sadržaj poruka da se menja i antidatira. To je nekredibilan dokaz. Mi tvrdimo da je sve što se tamo nalazi dopisivano“, kaže Đukanović.

Suprotno Đukanoviću, advokat Ninić tvrdi da je aplikacija Razgovor ključna za suđenje u objedinjenom predmetu Jovanjica.

„Ta aplikacija razgovor otkriva zapravo celu konstrukciju Jovanjice i tu dnevnu komunikaciju ljudi koji su primali platu u službama bezbednosti svakog dana i svako jutro išli na posao u službe bezbednosti ove države, a zapravo im se stavlja na teret da su sve vreme servisirali Jovanjicu kao jedan proizvodni pogon za proizvodnju marihuane. Jovanjice ne bi bilo da nije bilo države, da nije bilo državnih struktura, što znači da je neko dao odobrenje i zeleno svetlo pripadnicima službi da budu servis Jovanjice, a danas želi da to negira, žele gumicom da se to izbriše kao da se to nikad nije desilo“, rekao je Ninić.

A nije se za pet godina desilo ni saslušanje ključnog svedoka i glavnog inspektora koji je otkrio Jovanjicu, a bez čega, prema mišljenju Ninića, nema završetaka suđenja.

„Saslušanje inspektora Milenkovića je zapravo ono na čemu sve vreme insistira tužilaštvo, a što se sve vreme drži negde po strani. Dok su se postupci odvojeno odvijali imali smo one situacije u kojima su izdvajani dokazi, pa je predmet odlazio na Apelacioni sud koji je razmatrao o tome da li su određeni dokazi zakonski isključeni i tu se zapravo gubilo vreme i tu je zapravo ostao status kvo oko saslušanja inspektora Milenkovića“, smatra Milićević.

Hoće li se eventualno svedočenje bivšeg šefa BIA destiti i u kom roku nije nevažno, kao i da li će uslediti pre ili posle najavjenih dubokih rezova u SNS-a na svim nivoima vlasti

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Spajanje postupaka oko Jovanjice, dodatno usporavanje ili ubrzanje

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare