Stručnjaci i novosadski lekari izuzetno su zabrinuti zbog malog odziva za MMR vakcinu kod dece. Oni apeluju da se uspostavi sistem koji neće dovesti do nove epidemije bolesti, odnosno do pobede antivakserskih pokreta nad savremenom medicinom.
„Roditelji su zbunjeni, zabrinuti i uplašeni zbog antivakserskog lobija koji je toliko pričao protiv MMR vakcine i to priča godinama. Krenulo je od Engleske, jedan hirurg je objavio u časopisu Lanset nepovoljnu kritiku za MMR, tvrdeći da ona izaziva autizam. Kasnije je to opovrgnuto brojnim studijama ali i dalje se ta priča provlači među ljudima, tako da roditelji naše male pacijente, u uzrastu od 12 do 14 meseci, kada bi trebali da dobiju vakcinu, ne vakcinišu. Bojeći se autizma, odlažu vakcinu dok dete ne progovori i ne prohoda. Tako da je, nažalost, odziv veoma mali u periodu kada bi deca trebala da prime vakcinu, svega 30 posto, a trebalo bi da bude 95 posto. Do četvrte godine, kada dete progovori i prohoda i kada vide da je dete zdravo, onda se javljaju za vakcinaciju“, objašnjava Galina Gavanski, pedijatar iz Doma zdravlja „Novi Sad“.
Prema njenim rečima, roditelji nisu antivakseri već su samo uplašeni i zabrinuti.
MMR vakcina se daje protiv morbila, rubeole i zaušaka i ako se dete ne vakciniše u, za to predviđenom uzrastu, postoji opasnost da dobije jednu od tih bolesti. To su sve zarazne bolesti protiv kojih nema leka i postoji mogućnost ozbiljnih komplikacija, od upale pluća do upale mozga.
„Mi pozivamo i objašnjavamo zbog čega je važna ta vakcina i za njih i za njihovu decu. Deca do četvrte godine prime tu vakcinu, tada imamo obuhvat 92 posto, što je još uvek malo. Nisu svi roditelji protiv vakcine, oni su samo uplašeni i naš je zadatak da ih ohrabrimo“, kaže ona.
Ceo prilog možete da pogledate u videu na početku vesti
BONUS VIDEO: Rastvor umesto vakcine_ Ko će odgovarati
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare