U Srbiji postoji više od 200 turističkih agencija, a njih 170 okuplja Nacionalna asocijacija turističkih agencija, skraćeno YUTA. Ova organizacija postoji od 1954. godine i sedamdeset godina kasnije mogla bi da zatvori svoja vrata.

Zašto je Yuta pred gašenjem, šta to znači za turizam i turiste? O tome ovoga jutra u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovaramo sa njenim predsednikom Aleksandrom Seničićem.

On pojašnjava da je račun YUTA-a u blokadi od 30. oktobra i ističe koliko se duguje i šta su ključni uzroci blokade računa.

„Račun Nacionalne asocijacije turističkih agencija Beograd od 30. oktobra je u blokadi. Prema javno dostupnim podacima i listi dužnika na sajtu Narodne banka Srbije (NBS), račun je blokiran već sedmi dan po osnovu prinudne naplate. Ukupan iznos blokade 16.291.740,23 dinara, odnosno nešto manje od 140.000 evra“, kaže Seničić i dodaje da ceo problem datira još iz doba korone, jer je Yuta preuzela određene garancije.

„Mi smo bili ugovarači osiguranja za naše agencije i dozvoljavali smo im plaćanje na rate. Kada je krenula korona, agencije su u velikoj meri odbile da plate te polise iz razloga što nisu mogle da rade. To je bio promet viši od 500 ili 600.000 evra koje su osiguravači napravili – pojašnjava Seničić i objašnjava koje konkretne korake preduzimaju kako bi rešili problem blokade i da li imaju plan za refinansiranje ili traženje novih izvora finansiranja.

Gost „Probudi se“ je otkrio kojim osiguravajućim kućama duguju, kako one reaguju i da li postoji pregovarai sa njima oko rešavanja problema, kao i mogu li oni nekako da naplatite novac od agencija sa kojima su sarađivali, a u vreme korone nisu mogle da isplate polise.

Seničić objašnjava da li ovaj problem može da utiče na putnike i turističke agencije i kakve posledice bi to imalo na prava putnika, kao i koje alternative putnici imaju ako Yuta prestane da funkcioniše.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Da li je YUTA pred katancem?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar