Formiranje Narodnog pokreta za državu je neophodno da bi se ojačala pozicija koja se sa jedne strane zalaže za ovo što imamo kao francusko-nemački predlog o Kosovu, a s druge strane da bi se, ukoliko dođemo u tu situaciju, uvele sankcije Rusiji, smatra sociolog i profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić.
„Kada imate situaciju koja je kritična, gde se dve velike sile sukobljavaju i pokušavaju da Srbiju, koja pokušava da ostvari neutralnost, dovode u situaciju da joj na ovaj ili onaj način prete otvoreno ili prikriveno da sutra neće moći da se razvija ekonomski onda moraš da ostvariš neku vrstu konsenzusa u situaciji i kada je javnost u zemlji podeljenja“, rekao je Vuletić u Dnevniku na TV Nova S odgovarajući na pitanje čemu formiranje Narodnog pokreta.
Na kritike da je to jedinstvo na kome insistiraju tvorci ideje o Narodnom pokretu upitno i da može da vodi u fašizam, Vuletić kaže da ovo nije prvi put da se dešavaju narodni frontovi ili narodni pokreti i da su se oni stvarali između dva svetska rata pred pretnjom od fašizma, kao i nakon Drugog svetskog rata u bivšim socijalističkim i nekim azijskim zemljama, uvek u nekim kritičnim situacijama kada preti neka vrsta opasnosti.
„Kada govorimo o pokretu treba praviti razliku – ako je ideja da se pravi nekakav totalitarni pokret onda to jeste problem, ali ako je ideja kao što su pokreti generalno usmereni na rešavanje određenog cilja i postoje zapravo dok se taj cilj ne ostvari, onda po mom mišljenju to ima i te kako smisla. A u ovom slučaju, dok se ova situacija, koja preti da na neki način podeli zemlju iznutra a pod pritiskom iz Rusije i sa Zapada, dok se ta situacija ne prevaziđe i dok se ne dobije podrška za nešto što je centralna pozicija, takav pokret ima smisla“, objasnio je Vuletić.
Smatra da je potrebno da se ujedine politički činioci koji slično misle o određenim pitanjima, a to su odnos prema sankcijama Rusiji i prema Kosovu.
Prema njegovom mišljenju, značajan deo opozicije ima gotovo identičan stav prema pitanju Kosova prema francusko-nemačkom planu kao i državno rukovodstvo i bilo bi sasvim logično i razumljivo da se oko takvih pitanja, uz ideološke razlike koje ostaju između političkih partija, stvori jedinstvo i da u državi imate većinu po tom pitanju, a još jedna važnija stvar je da se u čitavu tu priču uključe obični ljudi i shvate da i od njihovog glasa i aktivnosti nešto može da zavisi.
Za stranke koje misle drugačije ne misli da su antidržavne ali da vode politiku „koja u krajnjoj liniji kaže – mi pratimo ono što mi želimo, što mislimo da je ispravno a šta će biti posledice takve politike to nas se ne tiče“.
Vuletić napominje i da ćemo kroz ovu kampanju koja će uslediti po Srbiji u traženju podrške za Narodni pokret imati „jedno jačanje lične vlasti Vučića“ a to pre svega znači „jačanje njegovog odnosa prema stanovništvu, običnim ljudima, a kada je reč na koji način će da se sprovodi politika i institucionalno stvari rešavaju to je drugo pitanje.
„Te dve stvari mogu, a ne moraju biti u direktnoj vezi“, dodoa je on.
Pogledajte celokupno gostovanje Vladimira Vuletića u Dnevniku na TV Nova S:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare