nova

Rezultati godišnjeg istraživanja Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" su alarmantni. Naime, u čak sedam opština - Boru, Brezovniku, Krivelju, Oštrelju, Velikim Crljenima, Elemiru i Zrenjaninu koncentracija arsena je kancerogena, a posebno je zastrašujuće što su ugroženi i životi beba u majčinom stomaku. Kako arsen napada naš organizam i da li postoji način da se zaštitimo od toga u emisiji "Među nama" su govorili pulmološkinja Aleksandra Vukov i Mirko Popović iz Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).

„Teški metali su mnogo štetni jer čestice tih metala kada ih udahnemo trajno ostaju u našem organizmu – u plućima, ili u krvnim sudovima, itd. Neke loše strane toga ćemo videti za desetak, petnaest godina“, navodi Vukov.

Ona objašnjava da čestice u zagađenom vazduhu poput PM 2.5, PM 10, sumpor-dioksida, azot-dioksida, ugljen-monoksida ostaju u gornjim disajnim putevima i stvaraju probleme poput sinuzitisa, bronhitisa, upale usne duplje.

„Gasovi prodiru dublje i odlaze do najsitnijih delova pluća gde se odvija razmena gasova, oni odatle odlaze u krvotok i odatle svuda. U slučaju jedne trudnice u gradu gde je visoka koncentracija zagađenosti može da izazove prevremeno rađanje, rađanje beba sa malom telesnom težinom i druga oštećenja“, objašnjava Vukov.

Popović navodi da građani Srbije ne udišu čist vazduh i da ga ne udišu zbog nečinjenja države.

„Mi od 2011. možemo da pratimo kakav je kvalitet vazduha. Naravno da poslednjih nekoliko godina jeste povećano interesovanje i vidljivost tog problema, između ostalog, zbog aplikacija. Sve te aplikacije povlače podatke iz državnog sistema monitoringa i ne izmišljaju podatke. Sad, takvo je stanje bilo zasigurno problematično i ranije, ali su standardi bili drugačiji“, kaže Popović.

Pogledajte celo gostovanje:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar