Ovogodišnji američki predsednički izbori osim svih speicifčnosti koje ih prate ovog puta, biće i među najneizvesnijim jer prema poslednjim istraživanjima i demokrata Kamala Haris i njen republikanski rival i bivši predsednik, Donald Tramp, skoro su izjednačeni u istraživanjima javnog mnenja, a trka je i među biračima u tzv. kolebljivim državama koje mogu da odluče ishod. Iz brojnih razloga za ove izbore zainteresovan je ceo svet. Gost Dnevnika TV Nova bio je Vukašin Zorić iz Centra za američke studije beogradskog univerziteta.

Zorić je podsetio koliko su ankete dale lažnu sliku na predsedničkim izborima u SAD-u 2016. godine, kada se očekivala pobeda, bez ikakvih problema, Hilatri Klinton.

„Od tadav su američke agencije počele da usavršavaju svoju metodologiju, promenili su ej i pokušavaju da daju precizniju sliku raspoloženja u biračkom telu. Ne treba da gledamo ankete u koje se rade u celoj državi, znamo da Amerikanci glasaju u svojim saveznim državama i time ovlašćuju elektore da glasaju za predsednika. To će se desiti u Decembru“, objasnio je i naveo da je bitno da se prate ankete u „kolebljivim“ državama a njih je na ovim izborima šest.

Prema njegovim rečima obalske države, na Pacifiku i Atlantiku, većinom će glasati za Kamalu Haris, dok će države Srednjeg zapada uglavnom svoj glas dati Donaldu Trampu.

Zorić je govorio i o tome kako mediji utiču na kreiranje narativa i podela u američkom društvu, te u kojoj je meri američkim glasačima zaista bitna spoljna politika.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Novi pokušaj atentata na Trampa na Floridi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar