U Vrbasu nemaju grejanje. U blokadi je javno komunalno preduzeće. A to je drugo, koje je osnovano nakon što je bankrotiralo prvo. Ko je odgovoran i ima li rešenja za građane koji redovno izmiruju račune a imaju hladne radijatore, saznaje Sanja Ignjatović Eker, reporterka Dnevnika na TV Nova.
Čekaju Vrbašani da zadimi iz dimnjaka. Umesto toga, dočekali su 15. novembar, zvaničan početak grejne sezone i – hladne radijatore.
Ko zna koliko će čekati da gas, koji isporučuje privatna firma iz Beorgada, sa kojom je opština u javno privatnom partnerstvu, potekne do toplana, a od njih do radijatora u stanovima. Porodica Pecelj dovija se kako zna i ume da zagreje stan od 50ak kvadrata.
„Grejemo se na klimu i na kalorifer, pa onda planiramo možda da ugradimo još jednu klimu, jer nemamo informaciju kada će početi da se greje, pošto je, čuli smo da je u blokadi JP „Standard“ i da nemaju para da plaćaju gas za grejane, tako da ne znamo šta će biti“, kaže Vladimir Pecelj, stanovnik Vrbasa.
Imaju dva izbora – ili da se smrzavaju, ili da se izlažu dodatnim troškovima, za nove klima uređaje, za skuplje račune za struju.
„Nije počelo grejanje, inače redovno izmirujemo obaveze, plaćamo i ovaj fiksni deo preko cele godine, plaćamo po tri hiljade, ali nije počela grejna sezona. Tokom grejne sezone plaćamo i utrošenu energiju, a van sezone plaćamo fiksne troškove održavanja, a to održavanje ne znam čemu nam služi ako neće biti grejanja, a nemamo informaciju kada bi trebalo da počne grejanje, koje je trebalo 15. oktobra“, kaže Pecelj.
Stan porodice Pecelj jedan je od oko 1300 onih koji su ostali hladni i ove sezone. Isto se dogodilo i prošle godine, kada je izostanak grejanja podgrejao priče o blokadi preduzeća zaduženog za isporuku toplotne energije. Opštinsko komunalno preduzeće „Standard“ 2020. godine potpisalo je ugovor o javno privatnom partnerstvu sa privatnom firmom iz Beograda. Tada je obrazloženo da će time građanima biti omogućeno ekološki čistije i efikasnije grejanje.
„Firma iz Beorgada je uradila gasifikaciju kotlarnica u našem gradu i prakitčno su tada počeli i problemi sa grejanjem u našoj opštini, jer partner prilikom kašnjenja u plaćanju od strane „Standarda“ praktično mobilnim telefonom zatvarao dotok gasa u kotlarnicama“, kaže Đorđe Pivarski iz Grupe građana „Oslobodimo Vrbas“.
Ugovor o javno privatnom partnerstvu nikada nije bio javan, građani ne znaju šta u njemu piše, ali njegove efekte osete sa svakom novom grejnom sezonom.
„Te odnose moraju rešiti među sobom, ko je kome dužan koliko, postoje mere obezbeđenja, a nikako to ne može ići preko leđa naših sugrađana, jer oni su savesni u plaćanju komunalnih računa i ne zaslužuju ovakvo ponašanje“, rekao je Pivarski.
Gotovo 90 odsto Vrbašana redovno izmiruje svoje obaveze za komunalne račune. Svoje obaveze prema privatniku, sva je prilika ne izmiruje jkp standard. Grupa građana Oslobodimo vrbas navodi da se po visini blokade računa vidi da standard ništa nije platio privatnom partneru u 2024. godini, a od građana su naplatili preko 44 miliona dinara. Za ovakvu situaciju, opozicija krivi opštinsku vlast.
„Oni su ovo JKP „Standard“ još 2015. odvojili od ostatka komunalnih rpeduzeća, natovarili dugove iz prethodnih godina na njega i „Standard“ ne može normalno da posluje, ne može te dugove da servisira i iz svih tih problema došao je još i partner, koji je pre nepune tri godine preuzeo grejanje i po sospstvenoj volji odlučuje da li će da isporučuje gas za toplane ili neće“, pojašnjava Pivarski.
Zašto grejanja u stanovima građana nema, kada će početi i da li će biti preispitano javno privatno partnerstvo pitali smo opštinsku upravu vrbas. Odgovore nismo dobili do zaključenja ovog priloga.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Ko trguje vojvođanskom zemljom?