Velika je nada u studente i istovremeno je povećana zabrinutost za pravac u kojem zemlja ide, praćena osećanjima ljutnje, besa i uplašenosti zbog novosadske tragedije. Ipak rezultati najnovijeg Crtinog istraživanja javnog mnjenja kažu da čak 61 odsto građana Srbije podržava proteste i blokade koje su usledile posle pada nadstrešnice i misle da neće odustati od pravde. O rezultatima u jutarnjem programu "Probudi se" govorio je direktor javnomnjenskih istraživanja Crte Vojislav Mihailović.

Svaki deseti građanin kome su bliže stranke vlasti podržava proteste, kao i četvrtina onih koji prate samo medije bliske vlasti. Ovakvi nalazi sa jedne strane ne iznenađuju, sa druge, mnogi će pitati kojom metodom se stiglo do ovih podataka. Vidimo da je poslednjih nekoliko dostupnih istraživanja oslonjeno na to koje medije prate ispitani. Mihailović objašnjava da li je to izgleda sve važnije za razumevanje stavova građana.

Jedno od prvih pitanja u ovakvim istraživanjima je u kom pravcu ide Srbije i više od polovine populacije, 57 odsto misli da se Srbija kreće u lošem pravcu. Gost „Probudi se“ otkriva šta su sve pitali ljude i kako se oni osećaju, šta preovladava, zabrinutost i bes, više od četvrtine nada se da će biti bolje. On takođe apostrofira koji su najveći problemi građana i od koga to građani očekuju odgvornost posle pada nadstrešnice.

„Podrška studentima je široko rasprostranjena, oko 60 odsto građana podržava proteste. Vrlo su jasne razlike građana po pitanju medijskih preferencija“, kaže Mihailović.

Po mišljenju najvećeg broja građana (48 odsto), političku odgovornost za pad nadstrešnice treba da snose nadležni ministri, a potom predsednik Republike (39 odsto). Krivična odgovornost je, kako smatra 67 odsto građana, na strani izvođača radova i, u nešto manjoj meri (58 odsto) na nadzornim organima.

Mnogo je više građana koji veruju u iskrene želje mladih da se utvrdi odgovornost za izgubljene živote (58 odsto) nego onih koji akcije studenata vide kao još jedan pokušaj domaćih i stranih neprijatelja da sruše Srbiju (33 odsto). Mihailović ističe da li se tu vidi najveća razlika u odgovorima u zavisnosti od medija koje prate.

Ovo istraživanje ima odgovor i na u koga sada građani imaju više poverenja da će pomoći da se dočeka pravda. Brojke kažu da građani imaju najviše poverenja u studente (44 odsto) da će oni istrajati u zahtevima, u tužilaštvo 28 posto, a u predsednika Republike 27 odsto ispitanika. Ovi nalazi verovatno će naići na kritike vlasti i režimskih medija, te Mihailović objašnjava kako je zapravo glasilo to pitanje.

Direktor javnomnjenskih istraživanja takođe objašnjava ko su ljudi koji podržavaju proteste, u proseku, njihove godine, obrazovanje, informisanost i veruju li građani da sve ovo nije delo opozicije i borba za vlast. Polovina građana (51 odsto) ne misli da su protesti delo opozicije, usmereno na preuzimanje vlasti.

„Oni koji ne podržavaju proteste uglavnom su stariji ili građani sa osnovnim obrazovanjem. Svakog dana izloženi smo medijskim manipulacijama, a većina građana ne naseda na to i podržava proteste. Građani jasno prepoznaju kada neko pokušava da ih prevari. Svaki drugi građanin ističe da se oseća uplašeno, zabrinuto ili besno. U prethodnim istraživanjima CRTE najstariji građani bili su optimistični, a sada su oni uglavnom uplašeni. U najvećoj meri građani pogašaju ekonomski problemi i ta slika koja je sve lošija. Korupcija i manjak bezbednosti, kao i sama vlast ključni su problem građana Srbije“, kaže Mihailović i dodaje da je SNS došla na vlast pričom o borbi protiv korupcije i kriminala, a ti problemi sada rastu.

Na kraju se postavlja pitanje šta je sad rešenje krize i da li ispitanici veruju da  su to izbori.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Pogledajte kako su protekli protesti ispred Ustavnog suda u Beogradu i Banovine u Nišu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar