Generalna proba skupštinske sednice o litijumu biće održana u Gornjim Nedeljicama. Meštani su pozvali opoziciju da sutra dođe u njihovo mesto, ohrabreni time što ih je konačno nešto ujedinilo. Na sastanku skupštinskog kolegijuma poslanici vlasti i opozicije dogovorili su da će biti sednica biti održana sa samo jednom tačkom dnevnog reda. Predsednik države nije pozvan. Nastavlja Jelena Kikić, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Iskopavanje litijuma u dolini Jadra je možda daleko ali se uveliko prave planovi i razvijau strategije, najnovija je – uvođenje standarda. Ne životnog nego ekološkog. I to ne običnog nego evropskog. A predstojeća sednica nova je prelomn atačka i za vlast i za opoziciju.

„Moraju da se skinu rukavice, da se zna ko je na kojoj strani. treće ne postoji. Znamo da je vlast za projekat, videli smo prethodna tri, četiri meseca da predsednik predsednik vlade, predsednica skupštine i članovi vlade su najveći lobista kompanije, ali sada moraju da izađu i to pokažu u Skupštini“, kaže Zlatko Kokanović iz „Ne damo Jadar“.

Ako do ponedeljka, rečnikom žute štampe ne dođe do veleobrta, Aleksandar Vučić neće prisustvovati sednici koju je tražila opozicija. Bez obzira na sednicu predsednik ionako čsto spominje litijum, sve češće uvođenje strogih propisa i standarda. A to je nova strategija ,kojom Aleksandar Vučić pokušava da umiri i svoje glasače i svoje evropske partnere.

Zna se šta radi s Rusima, koju vrsta saradnje sa Kinezima, sa Francuzima znamo aerodrom, metro sad i vojna saradnja, sa SAD opet kupuje podršku preko podrške Izraelu, podrške Ukrajini i sad sa Nemcima preko ove, nazovimo je podrške njihove autoindustriji tako da mislim da on time gasi moguće spoljnopolitičke požare i definitivno zatvara sebi podršku. ako se setite najveća kritika posle decembarskih izbora dolazila je iz Nemačke, gde se čak oglasilo njihovo ministarstvo spoljnih poslova sa jednom kritikom a videli ste kako je to sve zamrlo poslednjih meseci kako je krenula ova priča o litijumu“, kaže Dejan Bursać, naučni saradnik Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.

Evropski parlament je zimus usvojio rezoluciju o izborima u srbija, ali umesto o poboljšanju uslova za fer i demokratske izbore evropski komesar i nemački kancelar letos su u Beogradu potpisali protokol o saradnji koji će članicama omogućiti zelenu tranziciju, a u srbiji otvoriti rudnik. Od tad protesti protiv kopanja postaju i protesti protiv članstva. A članstvo je bar deklarativno strateški cilj i opredeljenje Srbije.

„S obzirom da sam ja kao članica Odbora za privredu i energetiku, mi smo već održali sednicu koja je obavezna pred ovu o litijumu, kao matični odbor i dobili smo jedno mišljenje vlade zašto je za njih predlog zakona neprihvatljiv, gde je jedan od argumenata koji se navodi je da će to nas sprečiti u procesu evropskih intergracija. to je ta vrsta zloupotrebe procesa evropskih integracija“, rekla je Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta.

Nova strategija vlasti i onih za, je da opoziciju i one protiv, ubede da promene mišljenje obećavajući im da će nedostatak poverenja u domaće institucije zameniti stroga pravila koja važe u Evropskoj uniji.

„Jedina zelena tranzicija koja dolazi u obzir je pravedna zelena tranzicija. Ono što se sada dešava sa pristupom oko iskapanja litija u srbiji ima puno elemenata duboko nepravedne zelene tranzicije“, tvrdi Gordan Bosanac, poslanik Evropske zelena partije.

„Mi ovo ne vidimo nikako kao borbu protiv evropske unije, naprotiv visoki standardi eu su snešto što želimo da imamo ali pre svega ovde se borimo za pravo građana srbije , pravo lokalnog stanovništva da bude uključeno n aadekvatan način u proces koji se njihovog života direktno tiče“, ističe Đorđević.

„Mi smo bili na sastancima između ostalog tražili smo i sastanke sa g. Šolcom a sastali smo se njegovom ekipom, sa Franciskom Vertner koja je imala veliku ulogu da se ovde sprovodi litijum i rekli smo im isto ovo: mi ne želimo ništa drugo u srbiji nego najviše standarde“, kaže Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta.

Ali iste te argumente ima i vladajuća većina, odnosno SNA, i on aželi sve najbolj ei ona želi standarde i da sve bude super.

„Nažalost u ovom trenutku nije moguće sprovesti takve standarde u srbiji. takođe važno je istaći da očigledno postoji jedan veliki broj političkih organizacija širom evrope koji ne misli kao“, rekao je Lazović

„Nije točno kako se htjelo pokazati, da će Evropska unija da zažmiriti sada zato što ima interes iskapanja litija, neće jer si n e može naprosto dopustizti zbog niza odredni koje su u samim temeljima EU – a to jesu odredbe vladavine prava, poštivanja ljudskih prava ali isto tako kvalitete života svojih građana. Ovako kako se sada prstupilo iskapanju, ideji iskapanja je potpuno, potpuno neprihvatljivo“, smatra Bosanac.

Većina građana Srbije protivi se projektu, i tačka. Tu političko opredenje, partijska knjižica, simpatije i antipatije ne menjaju i dalje ništa.

„Ne sećam se za koji projekat je ranije vlast uližila toliku količinu autiorireta, medijske i svake druge energije ne bi li… -jel ta kampanja nešto donela? Pa nije, to sam vam hteo reći. To pokazuje da teza opozicije da su mediji od prilike svemogući i jedini odgovorni za vlast SNS nije ispravna teza, makar ne do kraja. jer očito je evo ponavljam da uz sve medijke i kolike druge napore koje vlast ulaže ti protesti ne jenjavaju, njihova snaga se ne smanjuje“, istakao je Miloš Bešić, profesor Fakulteta političkih nauka.

Umesto protesta sutra će u Nedeljicama biti održan sastanak meštana koji su protiv iskopavanja, lokalnih ekoloških organizacija i parlamentarne opozicije. Uoči litijumske sednica u ponedeljak menja se i strategija suprotstavljanja planu za koji je veliki deo naučne zajednice rekao da je štetan. Predlog da se zabrane primenjena geološka istraživanja, eksploatacija i prerada rude bora i litijumau u ponedeljak će u ime predlagača braniti poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović. Vladu će predstavljati ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Nema sumnje da će sednicu voditi Ana Brnabić, kao ni da je većina u parlamentu na strani napredanjka.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO „Iskopalo“ se vreme za skupštinsku raspravu o litijumu: Sledi li sada „zakopavanje“ zabrane kopanja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare