Kakva je sudbina Naftne industrije Srbije nakon uvođenja američkih sankcija? Šta je izvesnije – nacionalizacija NIS-a ili otkup ruskog udela u toj kompaniji? Koja je alternativa za snabdevanje naftom ako stvari ne budu tekle u željenom smeru? Ovo su samo neka od pitanja u jutarnjem programu "Probudi se" za finansijskg analitičara Vladana Pavlovića.
Sjedinjene Države i Velika Britanija uvele su sankcije ruskoj naftnoj industriji, kompanijama i pojedincima. Sankcijama je direktno obuhvaćen i NIS, ne kao kompanija koja je u većinskom vlasništvu Gasproma, već kao kompanija ogranak.
Pavlović pojašnjava da li je ovo očekivani oblik sankcija i kakve će konkretno posledice američka odluka imati po poslovanje NIS-a.
Proteklih dana mogli smo čuti da Amerika traži potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a, a rok je 25. februar. Gost „Probudi se“ daje mišljenje kako bi to moglo da se reši i da li nam je ostavljeno dovoljno vremena.
Sudeći po izjavi naših vlasti Srbija nije za nacionalizaciju i da mi imamo dovoljno novca da odmah otkupimo.
„Ako budemo morali da platimo cenu, platićemo, ali da otimamo nešto, nikako“, rekao je Vučić. Ruski državni gigant Gaspromnjeft kupio je 2008. godine većinski paket NIS-a za 400 miliona evra.
Finansijski analitičar analizira koliko danas vredi NIS, odnosno ruski udeo u toj kompaniji.
Ove sankcije znače i da se sada ni promena vlasništva u NIS-u ne može obaviti bez saglasnosti Američke službe za kontrolu imovine u inostranstvu (OFAC-a). Pavlović komentariše da li bi Amerika pristala da Srbija otkupi ruski udeo u NIS-u, pošto bi na taj način Rusija ostvarila profit, a pominje se i opcija da Srbija otkupi ruski deo u NIS-u, a da se plaćanje obavi nakon ukidanja američkih sankcija.
„Sankcije nisu još uvek primenjene na delu, da jesu već bismo imali problem“, kaže Pavlović.
Srbiji predstoje pregovori sa Rusijom oko NIS-a. Gost TV Nova pojašnjava i kakav se stav Moskve može očekivati u ovom slučaju i ukoliko se desi da ruska strana ne pristane na povlačenje iz NIS-a, kakve bi posledice to imalo po našu zemlju, kao i koliko bi bilo otežano snabdevanje naftom?
Američki diplomata Džejms O Brajan kaže da neće biti poremećaja u snabdevanju Srbije naftom, uprkos sankcijama NIS-u. On je naveo da je sličnim sankcijama pogođeno još desetak zemalja.
„Ovih dana smo videli šta o sankcijama kaže naša strana i Amerika, ali ne i šta kaže Rusija“, ističe Pavlović i dodaje da 80 odsto naših derivata dolazi iz NIS-a, a manji deo se uvozi.
Ove sankcije uvedene su od strane odlazeće Bajdenove administracije, te Pavlović priznaje da li očekuje da se bilo šta promeni po tom pitanju kada Tramp započne svoj mandat i koliko bi stvari mogle da se promene ako se obistine nadanja da Tramp na početku svog mandata pokrene dijalog o prekidu rata u Ukrajini.
„Srbije se deklarativno zalaže za EU i saradnju sa Amerikom. Ako se sankcije zaista budu primenile imaćemo kolaps i nestašicu nafte“, smatra Pavlović.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Koje su političke posledice promene vlasništva NIS-a?