Godinu dana je prošlo od lokalnih izbora u Republici Srpskoj, a opština Višegrad jedina je lokalna samouprava u kojoj načelnik opštine ne priznaje skupštinsku većinu, Opština funkcioniše bez budžeta, a njegov nacrt za sledeću godinu i ne postoji. Glavni krivac je, kažu u Višegradu, načelnik opštine Mladen Đurević koji ne priznaje rezultate izbora niti skupštinsku većinu koju čini 11 od 21 odbornika. Uvedene su mere privremenog finansiranja, a najviše ispaštaju građani.
Reporterka: Snježana Ostojić
Sve odluke koje Skupština donosi od januara načelnik opštine Višegrad smatra nelegalnim, a Vlada RS na njegov zahtev sredinom aprila donela je zaključak u kojem stoji da je “prva sednica Skupštine opštine održana nezakonito te se obustavlja izvršenje svih odluka”.
“Dobili smo presudu, bio je veliki pritisak na sud u Istočnom Sarajevu, ali je sud doneo presudu da se isprave tehnički nedostaci u smislu broja dana za zakazivanje sednice. Mi smo to uradili na prethodnoj sednici, izabrali smo novog predsednika Skupštine i po statutu je Skupština konstituisana“, kaže Mile Lakić, odbornik Pokreta za Višegrag.
Opštinska odeljenja nemaju načelnike ni zamenike pa je vlast nepotpuna, a takvom odlukom prvi čovek opštine pokušava da sakrije ono što je, ili nije radio, u skladu sa zakonom. Opština funkcioniše bez budžeta za ovu, niti ima nscrt za sledeću godinu. Preduzeća, čiji je osnivač, su u dugovima, a na snazi su mere privremenog finansiranja.
“Osnov za privremeno finansiranje je budžet iz 2020. godine. Taj budžet je bio planiran negde oko 9. 900. 000. Nažalost, ostvarenje je bilo za nepuna dva miliona manje. Po tom prinudnom finansiranju izmiruju se obaveze koje su planirane bile u 2021., ali je osnov 2020. Tu su plate zaposlenih u opštini, struja, telefoni, obaveze prema budžetskim korisnicima. Znači nema nikakvih investicionih radova”, napominje Brane Smiljić iz Srpske demokratske stranke Višegrad.
Plata načelnika opštine Višegrad je oko 6.000 maraka i redovna je, ali su studenti bez stipendija, poljoprivrednici bez subvencija, bez novca nevladine organizacije, kulturno-umetnička društva i sportski kolektivi, a plate u javnim preduzećima kasne po nekoliko meseci.
“Ove godine se došlo u ogroman problem zato što Opština Višegrad nije ispunila taj finansijski deo, tako da radnici JP Direkcija za izgradnju i razvoj već dva i po meseca nemaju platu”.
Kapitalna ulaganja su samo na papiru, sportske, sve kulturne i turističke manifestacije otkazane“, ukazuje Bratislav Ikonić iz JP Direkcije za izgradnju i razvoj, d.o.o Višegrad.
Do zaključenja ovog priloga mi nismo uspeli da dobijemo sagovornika u Opštini, odnosno izjavu Mladena Đurevića. Ono što je sigurno je da će već na sledećoj sednici SO odbornici doneti odluku o opozivu načelnika Opštine.
Odbornici koji čine skupštinsku večinu kažu da aktuelni načelnik nema podršku ni svoje stranke i da su ovo njegovi poslednji politički trzaji.
“Postoje i drugi gradovi u Republici Srpskoj u kojima je gradonačelnik iz jedne partije, a većina iz drugih stranaka, ali to njih ne sprečava da nastave da rade u interesu grada jer budžet nije ni načelnikov, ni skupštinske većine. On je građana Višegrada. I mi moramom da vodimo računa o građanima koji su nas izabrali”, napominje Srpko Baranac, odbornik Demokratskog narodnog saveza iz Višegrada.
Načelnik Opštine Mladen Đurević nema podršku ni svojih odbornika jer je stranka podeljena, a javna je tajna da je pokušavao da kupi neke odbornike ne bi li promenio odnos snaga u lokanom parlamentu. Upućeni kažu da su u igri bile stotine hiljada maraka pa je jasno da su igri veliki politički interesi.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar