Viola fon Kramon, emisija Među nama, Medju nama Nova S
Viola fon Kramon Foto: Nova S

Tri dana nakon izbora mi u Srbiji smo manje, više stvorili sliku i zaključke nakon svega što je bilo. Sada je vreme da vidimo kako se to posmatralo van granica naše zemlje. Među onima čije mišljenje i stav svakako utiču na naš put ka EU. Da li smo iz njihovog ugla položili ispit demokratije i šta je zaključak nakon izbornog dana, u emisiji "Među nama" govori evropska poslanica Viola fon Kramon.

Ona je putem svog tviter naloga poslala ohrabrujuće poruke i ukazala da je jako dobro što je veliki broj birača u Srbiji uzeo učešće na izborima.

Upitana šta to pokazuje, Viola fon Kramon je rekla da je velika izlaznost dobra za svaku demokratsku zemlju.

„Građani su očigledno zaintersovani i žele aktivno nešto da promene ili bar da učestvuju u što većem broju. To je uvek dobra znak i zato smo rekli da praktično žalimo zbog prethodnog bojkota“,  rekla je ona.

Dodala je da iz EU vide izvestan napredak i da su pohvalili svakoga ko je bio aktivni učesnik u ovom izbornom procesu.

Međutim, fon Kramon je imala i par negativnih konstatacija, kao to da ovi izbori nisu bili fer i pošteni, da je bilo ometanja slobodne volje na glasanju, pritisaka na birače, prebijanje jednog od lidera opozicije.

Upitana kakav je utisak sa te strane, ona je rekla da je učestvovala u barem 20 posmatračkih misija u različitim zemljama na izborima, da u Srbiji sada nije lično  prisustvovala ali da ono što je čula od svojih kolega iz EP i ODIHR-ovog tima nije baš ohrabrujuće i da se ne radi samo o danu izbora.

Prema njenim rečima, posmatran je celokupni proces, posmatrači su bili osam do deset nedelja na terenu, posmatrali su kakve su okolnosti, na koji način se biraju izborne komisije, birački odbori, na koji način vlast tretira medije i kako se odvija izborna kampanja.

„Ono što sam čula o zastrašivanju, fizičkom napadu na jednog opozicionog lidera, zloupotrebi javnih sredstava, sve te pojave spadaju u jedan autokratski manir, koje vidimo i u Rusiji, Kazahstanu“, navela je Fon Kramon.

Ona je dodala da žali što na evropskom kontinetu imamo takve slučajeve, ali je dobro da se to analizira, posmatra i dokumentuje i u narednim sastancima sa OEBS-om, ODIHR-om i evropskom delegacijom na terenu detaljije prouči šta se zaista desilo i ko je za to odgovoran.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare