Foto:Nova S

Jeste li zaboravili da je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić ujedno i počasni član Udruženja književnika Srbije? Tu titulu mu je donela "Knjiga o Beogradu". Ovo, po rečima pisca Milovana Vitezovića, remek delo sada je prevedeno na - kineski jezik.

Ako Vučić jede pasulj, on će grašak. Ako predsednik šutne loptu ili pomazi kuče, šutiraće i maziti i on. Da li je onda Goran Vesić postao kineska kopija svog lidera?

Doduše, on se tek sprema da progovori jezik naših čeličnih prijatelja.

„Danas sam sa svojim kineskim prijateljima vežbao obraćanje na kineskom povodom izlaska iz štampe moje ‘Knjige o Beogradu’ na kineskom jeziku“, rekao je Vesić.

Da da, baš tako. Vesićeva knjiga je posle skoro dve godine i dalje tema, a jezik na koji je prevedena očigledno nije slučajno odabran.

„Zanimljiva je to situacija ali donekle ima smisla, pošto je i Vesić u neku ruku verzija gradonačelnika sa Alikspresa, tako da ima smisla da napiše knjigu na kineskom. Nadam se da promocija neće da prođe kao što je prošla u Beogradu, da će biti malo manje tenzija, a što se tiče tog njegovog planiranog obraćanja na kineskom jeziku, ja se nadam da ga nisu učili kineskom Luka Kebara i Alek Vučić“, kaže Nenad Milosavljević iz Njuz.neta.

Nenad Milosavljević Foto:Nova S

Šta je rekao poslanik Kebara već smo proveravali upravo sa Kinezima, pa smo odlučili da i sa Vesićevim rečima pokušamo isto. U bloku 70.

„Jel’ znate šta piše ovde? Aha. Beograde. – Beograd? – Aaa. Beoglade. A ovde gore šta piše, jel’ možeš da pročitaš? – Golan Vesići ( smeh),  Šta piše ovde? – Nešto na kineskom. Jel’ možeš to da nam prevedeš? – To mola ozbiljan prevodilac, da da.  Valter za Kina. – Valter brani Sarajevo, film? – Da da da“, pokazala je anketa među Kinezima u Bloku 70..

Inače, juče je održan onlajn samit, povodom stogodišnjice Komunističke partije Kine. Ovako je to izgledalo u sedištu Srpske napredne stranke. Predsednik Vučić naglasio je da je vek postojanja KPK, vek najvećih promena u istoriji čovečanstva i dodao da Srbija želi da nastavi jačanje veza sa Kinom, pa se i postavlja logično pitanje – zašto su naprednjaci toliko fascinirani Kinezima?

„Fascinira ih to kinesko uređenje. Sa jedne strane, imamo kapitalizam i to za ekonomiju nije loše, a sa druge strane imamo taj komunizam u vladanju, pa kad bi nekako to mogli i ovde da spoje, mislim da je to taj spoj koji njih privlači i dopada im se…“, kaže Nenad Milosavljević iz  NJuz.neta.

Inače, Vesić je najavio da bi tokom narednih meseci njegovo delo trebalo da se pojavi i u Kini, za šta je upriličio dve nove priče – onu o Valteru, ali i bombardovanju kineske ambasade u Beogradu ’99. godine.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Marka Novičića možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar