Foto: Nova S/video

Šta će biti 9. maja je pitanje koje mnogi postavljaju? Deluje da u ovom trenutku niko nema odgovor osim možda jednog čoveka. Hoće li to biti ceremonijalni Dan pobede kao i svaki prethodni ili će trenutne okolnosti svu simboliku i sve ratne ideje u stvari staviti u neki novi obrt koji će biti ili jeste više ili manje tragičan. Da li ćemo od ponedeljka o ratu u Ukrajini, gledajući ka Moskvi, pričati na jedan novi način i gde smo mi u svemu tome u emisiji "Među nama" govore politikolog i novinar Boris Varga i novinar NIN-a Zoran Preradović.

Upitan da li bi se sve ovo što se dešava već više od dva meseca u Ukrajini moglo privesti kraju 9. maja ili bi taj datum mogao da bude simboličan još po nečemu, Varga je rekao da 9. maj veoma važan datum za Rusiju koja već skoro osam decenija obeležava taj datum kao svojevrsnu vojnu i politčku superiornost.

„Sovjetski savez je jedan od ključnih učesnika i pobednika u Drugom svetskom ratu. Uloga Crvene armije je istorijski nesporna i to je veoma važno za Rusiju. Posle 2000. godine Putin je, smanjujući ulogu demokartije i izbora, svakako dao više na paradi kao promociji vojne i geopolitičke moći povratka Rusije na kartu velikih država“, naveo je on.

Medutim, kako kaže, sada imamo jednu situaciju gde, najsigurnije u budućnosti, Rusija više neće moći, sa klikom koju predvodi Putin, da se predstavlja kao neko ko je pobednik i moralni naslednik tih pobeda, čak suprotno.

„Šta mi možemo da očekujemo do Putinove Rusije? Možemo da očekujemo jedno podvlačenje crte. Ipak, javnost u Rusiji očekuje da Putin prikaže neku pobedu – to je Dan pobede. Putin može da prikaže jednu teritoriju koju je osvojio, a to je Hersonska oblast, Mariupolj, i u stvari to je ono čime bi se mogao pohvaliti svojom vojnom operacijom. To su ti za sada rezultati“, naglasio je Varga.

Prema mišljenju Zorana Preradovića, iako je predsednik Mađarske Viktor Orban naveo da Rusi imaju plan da sve završe do 9. maja, a na drugoj strani Sergej Lavrov kaže da se operacije ruske vojske neće vezivati za bilo kakav datum, svašta je u glavi Vladimira Putina što smo mogli da vidimo za ovih 70 dana, pa ne možemo isključiti i neka iznenađenja.

Čini mi se, kako dodaje, da ono što je on namerio nije postignuto ni u Donjecku, ni u Luganjsku, a kako sada stoje stvari na terenu njegov nauk a to je aneksija kao što je učinjeno sa Krimom, sa njom se Ukrajina sigurno neće složiti.

„Ono što bi zadovoljilo i jednu i drugu stranu jeste vojna neutralnost Ukrajine, ne nuklarni status i nekakav stepen automije za Ruse koji žive u Donjeckoj i Luganskoj Republici. Nisam siguran da to zadovoljava Putina, ali čini mi se da je to neki najmanji zajednički imenitelj na koji bi mogli da pristanu i jedna i druga strana, uz garancije zapadnih sila da se ovako nešto neće ponavljati.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar