Gosti najnovije emisije "Utisak nedelje" bili su ambasador u penziji i član Foruma za međunarodne odnose Branka Latinović, istoričar Slobodan G. Marković i docent na Fakultetu političkih nauka Milan Krstić koji su razgovarali o tome da li je moguće uvođenje sankcija Rusiji i kakve posledice, ekonomske i političke, Srbija može da očekuje od EU zbog svog odugovlačenja i neizjašnjavanja po tom pitanju.

Prema mišljenju Slobodana G. Markovića izjašnjavanje da li ste za sankcije Rusiji ili ne nije mera hrabrosti ali je mera realnosti. Ta pitanja, kako kaže, morala su pre ili kasnije da se postave hteli mi to ili ne imajući u vidu okruženje i mere koje su donele zemlje članice EU i Zapadnog Balkana.

„Ključno je pitanje šta je sada moguće. U ovom trenutku naš manevarski prostor se sužava. Mislim da ovde postoje dve stvari. Srbija ne može da bude politički, ali može da bude vojno neutralna, a to znači da je diplomatski prostor za manervisanje smanjen“, naveo je istoričar.

Upitana da li bi podržala ili ne sankcije Rusiji, bivša ambasadorka Branka Latinović kaže da odgovor ne može da bude jednostavan.

„Oni koji odlučuju moraju da imaju sve elemente i da ne dozvole novu izolaciju Srbije iz Evrope. Mi smo prošli sankcije i nismo ih zaboravili. Srbija mora da bude deo Evrope i današnjeg aktuelnog procesa da ne bi plaćana veću cenu“, rekla je ona.

Docent na Fakultetu političkih nauka Milan Krstić smatra da u odluci uvesti ili ne sankcije Rusiji postoje dve situacije koje bi bile s tim u vezi i moralno problematične.

„Srbija bi vrlo marginalno uticala svojim sankcijama na građane Rusije osim ako bi uvela zabranu leta“, rekao je on, dodajući da je sve između toga „real politika“.

Pitanje je koliko gubimo od Rusije ukoliko uvedemo sankcije a koliko dobijamo od EU ili koliko gubimo ukoliko ne uvedemo sankcije time što ćemo biti potencijalno izolovani ekonomski i politički, istakao je Krstić.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar