Pravni tim parlamentarne opozicije priprema Inicijativu za Ustavni sud zbog usvajanja seta zakona bez diskusije u skupštini, posle nedavne tuče. Od suda traže, da zakoni budu poništeni. Pravnici ukazuju da je u radu Skupštine bilo kršenja propisa, zbog čeka bi ustavnost usvojenih Zakona mogla da bude dovedena u pitanje.

Nije bilo nikakave rasprave po amdmanima i usvojeni su na divlje, izjavio je lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić i najavio Inicijativu Ustavnom sudu za njihovo poništavanje. Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava kaže, ima osnova da usvojeni Zakoni budu osporeni.

„Ono što je važno i što ne sme da se izgubi iz vida je odgovornost predsdnice Skupštine Ane Brnabić da omogući jedan efikasan rada Skupštine i poštovanja pravila, odnosno procedure donošenja Zakona. Ukoliko nije bilo uslova da se u onoj atmosferi organizuje diskusija, a narednog dana glasanje, onda je predsednica Parlamenta imala na raspolaganju neka ovlašćenja, primera radi da odredi pauzu dok se ne steku uslovi za to, ta procedura jeste bila manjkava i da bi ustavnost tih Zakona mogla da bude dovedena u pitanje iz ovog ugla, odnosno što nije bila poštovana predviđena procedura predviđena Zakonom o Narodnoj skupštini, Zakonom o Poslovniku Narodne skupštine“, kaže Vladica Ilić pravnik Beogradskog centar za ljudska prava.

Da bi Ustavni sud uzeo u razmatranje Inicijativu o ustavnosti Zakona neophodno je da je potpiše više od 80 narodnih poslanika i da ti Zakoni nisu Ukazom proglašeni. Pravnici dodaju, da je jednako važno šta se od Ustavnog suda konkretno traži

„Ta inicijativa je malo nejasna, da li su se koncentrisali na ocenu ustavnosti ili način kakao su ti Zakoni, Ukoliko je ovo prvo to je dobar put, jer Ustavni sud ima rok od sedam dana da odluči o načinu izglasavanja tih zakona, odnosno pre potpisivanja, ukoliko nije onda praksa kaže Ustavni sud, koji mi zovemo uspavni sud te inicijative će stajati u fioci“, kaže Sara El Sarag, advokat

Parlamentarna opozicija očekuje da se u tom slučaju Ustavni sud konačno „probudi“.

„I da donese odluke da su ovi Zakone usvojeni protivno Ustavu Republike Srbije i da se obustavi izvršenje ovih akata koji su navodno usvojeni u Parlamentu 01:52 rez 03:53 u zavisnosti od toga kakao bude reagovao Ustavni sud mi ćemo se dogovarati koji su nam dalji koraci, ali svakako ne možemo dopustiti u buduće da se ne održavaju javne rasprave u Parlamentu“, kaže Marina Mijatović, advokat i poslanica Zeleno – levog fronta.

„Ukoliko parlamentarna opozicija ne preduzme sve instrumente i nadležnosti koje imaju, bojim se da će ova praksa usvajanja Zakona da se nastavi.Ustavni sud kao najviši sud ove zemlje mora da vodi računa ono što je i njihova nadležnost a to je interes građana na prvom mestu, a ne njihove funkcije“, kaže El Sarag.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Opozicija na udaru u Čačku: Saopštenja, blaćenja, pa uništen automobil

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar