U Domu Jevrema Grujića otvorena je izložba „Velikanke srpske kulture“ – drugi deo ciklusa posvećen sećanju, otkrivanju i predstavljanju 25 znamenitih žena iz srpske istorije, nauke i kulture, koje su svojim radom i borbom zadužile ovo društvo. Kroz postavku prikazana su dela naših velikih umetnica - glumica, slikarki, književnica, ali i žena koje su prve postale doktorke nauka, kao i ambasadorke.

Ko su žene koje nisu pristajale da budu gurnute u stranu od društva i patrijarhata? Mnogi su ih osporavali, marginalizovali, ali uprskos preprekama menjale su sebe i društvo – napravile su iskorak kako bi ostavile svoj pečat. Na izložbi „Velikanke srpske kulture“ srpske kraljice zauzimaju bitno mesto, pre svega zbog svog dobročinstva.

„Ja sam se najviše bavila kraljicama, kraljicom Natalijom Obrenović, kraljicom Dragom Obrenović i kraljicom Marijom Karađorđević poželeli smo. Da predstavimo samo njihova dostignuća, da se bavimo time šta su one učinile da bi ženama tada bilo bolje, osnivale su Više ženske škole, ginekološke bolnice, pomagale crkve, osnivale sirotišta“, kaže kustoškinja Ružica Opačić.

U društvu znamenitih Srpkinja našle su se i one koje su formirale udruženja žena i bile dobrotvorke za svoj narod i zemlju.

– „Kolo srpskih sestra“, kao što je „Beogradsko žensko udruženje“ i tome slično, šta su sve one uradile, šta su sve one doprinele, ko su žene koje su bile deo „Kola srpskih sestara“ Delfa Ivanjić, Ljubica Luković, Mirka Grujić, Nadežda Petrović – kaže Opačić.

Među ovim istaknutim ženama izdovjila se i Draga Dajanović Dimitrijević – jedna od retkih koja se u to vreme bavila obrazovanjem žena rekaviš da obrazovanje žena jeste obrazovanje nacije. Takođe, vrlo bitna žena stoji se iza imena Ksenija Atanasijević kao prva doktorka nauka.

Pričamo o ženi čiji je učenje o Đordanu Brunu i dan danas jedno od nepobitnih učenja u sklopu enciklopedije „Britanica“ i koja je upravo sa temom „Brunovo učenje o najmanjem“ doktorirala na Filozofskom fakultetu, a takođe je i prva žena koja je predavala i na Kolarcu pošto
je predavanje na Kolarcu sinonim za intelektualni rad kod nas.

Svoje počasno mesto među velikankama našle su i slikarka Milena Pavlović Barili, glumica Žanka Stokić, Draga Ljočić prva lekarka, svetska putnica Jelena Dimitrijević, ali i prva ambasadroka naše zemlje.

„Prva zvanična ambasadorka Stana Tomašević, žena koja nakon Drugog svetskog rata odlučuje da upiše Filozofski fakultet, kada je upisala, Tito je zahvaljujući tome što se ističe i trudi i postaje sve više deo političke misli tadašnje Srbije odlučuje da je imenuje u našu prvu ambasadorku“, kaže kustoškinja Andrea Milojević.

Izložbu „Velikanke srpske kulture“ možete pogledati u Domu Jevrema Grujića do 8. marta sledeće godine.

Prilog Tee Nikolić iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: „Modno putovanje kroz istoriju Beograda“ u Domu Jevrema Grujića

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar