Univerzitet u Beogradu trebalo je do sada da raspiše konkurs za upis nove generacije brucoša, međutim, kako tvrde, proceduru koči država koja još uvek nije odredila broj budžetskih mesta, pa s tim u vezi ni univerzitet ne može da uradi svoj deo posla. Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković poručuje: Fakulteti koji nadoknade nastavu dobiće kvote za upis novih studenata.
O pritiscima na Univerzitet, novim uslovljavanjma vlasti i narednim koracima akademske zajednice u jutarnje programu „Probudi se“ razgovarali smo sa dekanom Hemijskog fakulteta Goranom Roglićem.
Rektor beogradskog univerziteta Vladan Đokić rekao je za Nedeljnik da je Univerzitet spreman za upis nove generacije brucoša, ali predstavnici vlade putem medija poručuju da će odluku doneti tek nakon što se završi drugi semestar na fakultetima i održe ispitni rokovi.
Roglić priznaje kako tumači ovakve poruke iz Vlade, da li upis nove generacije brucoša zaista zavisi od završetka semestra prethodne školske godine i ima li takva tvrdnja upotišta u zakonu ili se radi o klasičnoj uceni i uslovljavanjima vlati.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da će fakulteti koji nadoknade nastavu dobiti kvote za upis nove generacije studenata i da će moći da sprovedu upis, a da fakulteti koji ne sprovedu nadoknadu i izgube godinu neće moći da sprovedu upis novih studenata. Gostujući na K1 televiziji, rekao da će fakulteti koji ne uđu u „čamac za spasavanje“, izbrisati sebe sa akademske mape i upozorio da ponestaje vremena i da na fakultetima treba da budu ozbiljniji i odgovorniji kada je reč o rokovima, prenosi RTS. „Može još da se kupe karte, ali mislim da ih ponestaje. Mislim da ponestaje vremena. Predugo sve ovo traje, a ulog je ogroman – opstanak obrazovanja. Ima još onih koji žive u nekom specifičnom političkom stanju koje spaja fantazmu i neki inat i beg od odgovornosti za ovo što je urađeno proteklih meseci“, rekao je Stanković.
Roglić analizira kakve bi bile posledice ako se ove godine ne upišu brucoši, da li to sa sobom nosi i druge probleme pre svega finansijske.
„Fakulteti ne izmiruju obaveze prema dobavljačima, veliki broj njih ima dugovanja i naredni korak je blokada računa“, otrkiva Roglić
Njegov kolega dekan FDU rekao je: „Ako nema upisa novih studenata i nemate novu generaciju koja studira, onda vam Ministarstvo prosvete ukida materijalne troškove i sredstva za plate i traži da se, verovatno, smanji broj zaposlenih. To je direktno napad na egzistenciju fakulteta. Mi zahtevamo da nam se odobre kvote za studente za upis. Inače, kvote moraju da su odobrene do raspisivanja upisa za sve škole, pošto upisi u škole se obično dešavaju u junu. Ministarstvo je izdalo saopštenje da nam neće dati kvote, dok se ne završi prethodna školska godina. Mi onda ne možemo da raspišemo prijemni ispit. Tako da je sve na čekanju.“
Dekan Hemijskog fakulteta komentariše koliko dugo fakulteti mogu da izdrže ovakve pritiske. U Inicijativi za spas Univerziteta navodi se da „fakulteti i univerziteti ne mogu na duži period izdržati nezabeležene pritiske kojima su izloženi“. Roglić iskreno odgovara da li se plaši za budućnost univerziteta. Inicijativa za spas univerziteta nije naišla na odobravanje studenata, te gost „Probudi se“ pojašnjava da li među studentima, profesorima i upravama fakulteta i dalje postoji uzajamno poverenje i podrška i da li bi narušavanje tog odnosa uticalo i na pad poverenja građana u sve ono što rade studenti i njihovi profesori.
„Veliki broj fakultet u Beogradu, Nišu i Kragujevcu dostavili su da se školka godina završava 30. oktobra. Ko dekan, jedan sam od onih koji stoji iza Inicijative za spas Beogradskog univerziteta“, kaže Roglić i dodaje da blokada nije jedini način borbe, ali podrška studentima nikada nije dovedena u pitanje.
Od juče je u štrajku i Filozofski fakultet u Beogradu. O štrajku se razgovara na svim fakultetima zbog dramatičnog kršenja prava iz radnog odnosa. Medicinski fakultet je posle odluke o štrajku odlučio i da ostane u totalnoj blokadi što je naišlo na oduševljenje studenata jer su profesori ostali uz njih. FPN je doneo odluku o onlajn nastavi.
„Štrajk je jako teško realizovati na univerzitetu“, istakao je dekan i dodao kako vidi odnos vlasti prema tome što je pretučen student Pravnog fakulteta Petar Živković u odnosu na Miloša Pavlovića – studenta koji želi da uči.
„Za 24 sata policija je locirala sve koji su bili u Studenjaku, što nije slučaj sa napadima na studente u blokadi“, jasan je Roglić.
Napadači na studenta Pravnog fakulteta u Beogradu Petra Živkovića, njih četvorica uhapšeni su, pa potom pušteni da se brane sa slobode. Uhapšeno je osam napadača na studenta koji hoće da uči Miloša Pavlovića, prorežimski mediji su odmah objavili njegovo ime
Roglić je juče u izjavi za BEtu posle napada na studenta koji želi da uči Miloša Pavlovića da je vlast napravila takvu podelu u društvu da ćemo teško iz nje izaći. Predsednik Srbije i predsednica skupštine Srbije uporedili su studente nacistima. Akademski plenum pozvao je ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića da reaguje i osudi izjavu predsednika Aleksandra Vučića da su studenti fašisti, ističući da je kao ministar i profesor dužan da stane u zaštitu studenata, „koje predsednik države naziva zločincima“.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Napadi na studente ne prestaju, akademska zajednica traži vanredne izbore, a vlast proglašava pobedu nad akademcima