Istraživač na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Filip Balunović ocenio je večeras u emisiji "Među nama", da je interesantno što zahtev za ponovno podizanje cenzusa sa tri na pet odsto dolazi od najjače opozicione političke partije, ali da ona nije svesna da bi se to negativno odrazilo na njenu podršku - bez grupa i grupica koje su prešle cenzus, imala bi manje opozicionih kolega.
„Priču oko izbornog cenzusa malo bih produbio jer ona nije svodiva samo na priču oko toga da li odgovara opoziciji ili vlasti, jer je to, između ostalog, stvar političkog trenutka – nekad bi mogla odgovarati jednima, nekad drugima, ali za taj izborni cenzus je suštinski to što kada se on spušta, pokušava da se otupi onaj otpor koji je društveni, na ulicama. Kada se dogodilo spuštanje cenzusa na 3 odsto, bio je najavljen bojkot i logično je bilo da se pomisli da je to bio znak opoziciji, iskazivanje dobre volje ili neka vrsta zamke ili mamca da bi opozicija učestvovala na izborima, a ja mislim da je to isto tako bio trenutak u kom je društveni otpor, ulični odbor, jačao. Vi tada te aktere koji su na ulici i koji rastu, privolite u institucije i na taj način ih pasivizujete i otupite njihovu oštricu“, rekao je Balunović u emisiji „Među nama“ na TV Nova S.
Upravo to je, smatra on, bio motiv za spuštanje cenzusa.
„Ono što je pretilo da zaista doživi jednu erupciju društvenog, uličnog nezadovoljstva, koje je uvek nezgodnije po vlast nego nezadovoljstvo opozicije u institucijama, pretilo je da zaista uzdrma i tadašnju i sadašnju vlast“, ocenio je Balunović i dodao da je interesantno da zahtev da se cenzus ponovo podigne, dolazi upravo od opozicije.
On je istakao da je zanimljivo što to dolazi na osnovu istraživanja najjače opozicione partije, one koja je verovatno jedna od retkih koja bi „prebacila“ taj cenzus od pet odsto.
„Opozicija za razliku od vlasti, ne zato što je vlast pametna nego zato što ima neku strategiju, nije svesna toga da bi ponovno podizanje cenzusa na pet odsto možda smanjilo njima podršku, zato što bi imali manje opozicionih kolega, što bi moglo da znači da bi se nezadovoljstvo ponovo prebacilo na vaninstitucinalne aktere, ukoliko bi se redukovao broj onih koji kroz institucije mogu da zastupaju ove ili one interese“, ocenio je Balunović.
„Mislim da većinu predizborne koalicije koja se pravi nosi jedna najveća politčka opcija. SNS je takođe izlazio u koaliciji na izbore, ali zna se ko je stožer i čini mi se da te koalicije služe više namirivanju interesa koalicinoh partnera nego podizanju broja glasova na izborima, jer meni nije poznato da neko glasa za koaliciju SNS-a zbog Vulina“, dodao je.
***
BONUS VIDEO: Najava Novine NOVA za 01. Jul