A neko se možda u pritvor vrati. Tužilac je uložio žalbu na to što su Goran Ješić, Miša Bačulov, kao i student Relja Stanojević pušteni da se brane sa slobode. U pritvoru su od 5. novembra i protesta ispred gradske kuće u Novom Sadu jedan student prava, jedan maloletnik i bar još četiri osobe. Advokat penzionera kog je policija tukla u stanici kaže da su njegovom klijentu još brutalnije pretili, ako bude rekao šta se u stanici desilo. RTS je pisao REM-u zbog onoga što je pisao Azdejković, ali na toj adresi su svi pušteni i nema žive duše. Nastavlja Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

Sedamdesetčetvorogodišnji Ilija Kostić vraćen je u kućni pritvor, posle operacije u kojoj mu je odstranjen testis, kao posledica prebijanja u policijskoj stanici u Novom Sadu. Kostić je priveden jer je na protestu ispred novosadskog tužilaštva, policajca poprskao biber sprejem. Dok Ivica Dačić danima po raznim televizijama sumnja da je Kostić dobio batine od policije, njegov pravni zastupnik demantuje ministra policije,

„Istina je da je 21.11. na drugom spratu u prostorijama policije u Kraljevića Marka od strane dvojice visoko pozicioniranih policajaca na mafijaški način pretučen Ilija Kostić. U prisustvu još trojice policajaca koji su ćutali i gledali u pod i na kraju je jedan od tih policajaca koji očigledno ima neki ozbiljan psihički poremećaj, rekao sledeće: Nemoj nikom to da kažeš, znamo gde stanuješ, doći ćemo sa hiltijem, razvalićemo ti vrata i pobićemo ti sve živo i neživo u stanu“, rekao je Srđan Kovačević, branilac Ilije Kostića.

Kovačević tvrdi da je premlaćivanju Kostića prisustvovalo i treće lice, koje je svedok brutalnosti i torture nad 74-godišnjim čovekom. U pitanju je policijski službenik Nikola Krunić, čije ime je dostavljeno Tužilaštvu. Za to vreme isto to tužilaštvo uložilo je žalbu na puštanje da se brane sa slobode nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, gradski odbornik Miša Bačulov, kao i student Relja Stanojević, koji su tokom prošle nedelje pušteni iz pritvora. Međutim, u pritvoru je i dalje student Mihailo Mladenović.

„Smatramo da je imalo osnova odmah iste večeri da se i Mihajlo i ostalim momcima odredi mera zabrane napuštanja stana, kolokvijalno kućni pritvor, zašto, pa zato što, ako se oni nalaze u kućnom pritvoru, oni ne mogu da ponove to delo, prosto ne mogu da učestvuju na javnom skupu, a kamoli da prave neko nasilje, ako su ga uopšte i pravili to veče, to ćemo u postupku utvrđivati, ako se taj postupak bude uopšte i vodio na dalje“, rekao je Marko Pantić, branilac Mihaila Mladenovića.

Tvrdi Pantić, sporan je i drugi osnov što se pored studenta Mihaila Mladenovića, u novosadskom pritvoru po istom osnovu, više od 20 dana nalazi i aktivista Ivan Bjelić i još četvorica ljudi.

Ono što je posebno skandalozno po mom mišljenju, što predstavlja pravi skandal par ekselans, jeste činjenica da je njima određen pritvor zbog uznemirenja javnosti. Mi iz tog rešenja uopšte ne možemo da proniknemo da li je sud smatrao da je javnost uznemirena zato što je pala nadstrešnica i pobila 15 ljudi, a dvoje teško povredila, ili je javnost uznemirena zato što su ti momci protestovali. Smatramo da pritvor ne može da opstane po toj tački i smatramo da ona mora da padne“, kaže Pantić.

PROČITAJTE JOŠ:

A zbog pada nadstrešnice, pali su i bivši ministar Goran Vesić, njegova pomoćnica Anita Dimoski, bivši direktor Infrastruktura Železnice Srbije Nebojša Šurlan i njegova naslednica Jelena Tanasković. Portal Nova.rs imao je uvid u krivičnu prijavu.

„Goran Vesić, njemu se na teret stavlja da je otvorio tu renoviranu Železničku stanicu 5. jula ove godine, iako ona nije imala ni upotrebnu dozvolu i za njega posebno otežavajuća okolnost, što ni građevinska inspekcija, inspekcija ministarstva na čijem je on bio čelu, nije proverila ceo objekat“, kaže Miloš Lazić, novinar Nova.rs.

Još teža krivična dela stavljaju se na teret Nebojši Šurlanu, bivšem direktoru Infrastruktura železnice Srbije, zbog izazivanja opšte opasnosti, za šta je zaprećena kazna zatvora do 12 godina.

„On je potpuno zanemario sva upozorenja koja je dobio od direkcije da su te sajle koje drže tu nadstrešnicu da su korodirale oko 40 odsto, ali ne samo da su korodirale, nego je nadstrešnica dodatno opterećena i metalnom konstrukcijom i staklom i još jednim slojem betona, a da prethodni sloj betona nije uklonjen i on je ignorisao ta upozorenja i to se njemu stavlja na teret“, kaže Lazić.

Ipak, Lazić primećuje da krivična prijava ne obuhvata finansijsku istragu projekta rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu, krivičnu odgovornost tadašnjeg ministra građevine Tomislava Momirovića, ali ni odgovorne iz mađarske kompanije koja je vršila nadzor nad projektom i kinesku kompaniju koja je bila glavni izvođač radova. To je kako tvrdi Lazić, nešto što javnost očekuje od tužilaštva.

„Pritisak javnosti je dobar do neke mere, ali na kraju postoji i granica kad on postaje kontraefektivan onome šta treba. A ustvari da biste mogli objektivno i nepristrasno da radite, vi morate da iskomunicirate s javnošću neke stvari, da steknete poverenje javnosti i onda taj teret da smanjite potencijalno, jer je javnost postala ostrašćena i sa jednog i sa drugog pola“, rekao je Predrag Milovanović, član Visokog saveta tužilaca.

Kad je reč o polovima i ostrašćenosti, možda su tviter objave Predraga Azdejkovića, člana upravnog odbora RTS-a najbolji primer. Azdejković je, aludirajući na povrede Ilije Kostića, na društvenoj mreži Iks objavio uvredljivu fotografiju, uz tekst „Vaskrs kod Kostića, kolorizovano“.

Uz komentar „policija vrši besplatnu operaciju promene pola ako ih isprskate biber sprejem!“ Na ovo je reagovao RTS koji traži od REM-a Azdejkovićevu smenu. A REM, šta to beš REM?

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Nebojša Vladisavljević: Videćemo hoće li hapšenje Vesića biti dimna zavesa, ali u 12 godina nije bilo krivične odgovornosti vlasti

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar