Zastave, rokovnici, kalendari, hemijske olovke, velelepne bine, koncertno ozvučenje, kampanje, putovanja, autobusi, gorivo, dnevnice, pitate li se odtkud strankama novac. Poštuje li vlast zakone o finansiranju političkih aktivnosti javnim nabavkama ili su vispreniji u tome da pronađu rupe u tik zakonima. Globalna inicijativa protiv transnacionalnog kriminala objavila je izveštaj o korupciji u postupcima finansiranja političkih partija iz javnih fondova. Za Dnevnik na TV Nova govorio je savetnik te organizacije ambasador Uglješa Zvekić, koji se u program TV Nova javio uživo iz Beča.

Finansiranje političkih partija u Srbiji reguliše Zakon o finansiranju političkih aktivnosti iz 2022. godine. U izveštaju se navodi da nije najbolje definisano kako se partije finansiraju iz privatnih sredstava. Kako tome ući u trag i zašto je to sporno?

– To je jeno od vrlo značajnih pitanja kako se finansiraju političke partije i ovaj izveštaj koji ste pomenuli upotrebljava jedan termin koji se zove oranizovana korupcija i to se ne odnosi samo na finansiranje političkih partija određenin načinima koji su predviđeni zakonom koji ste pomenuli, koji ima nekoliko rupa i može da se izbegne kao i svaki zakon. Mislim da je daleko važnije finansiranje političkih partija i zapravo održavanje na vlasti kroz određena javna finansiranja koja u stvari nisu predmet tog zakona. Sa jedne strane imamo finansiranje političkih stranaka preko budžeta i određenim donacijama, a to je samo jedan deo, nama se čini da je daleko značajniji deo finansiranja političkih partija koji im omogućava da imaju ekonomsku, socijalnu, političku moć u društvu, a tu se ne radi samo o običnom finansiranju političkih partija ili finansiranju izbornih postupaka – rekao je Zvekić i dodao da su javne nabavke najpodložnije korupciji.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar