Liban je pogođen nizom eksplozija koje su ciljale komunikacione uređaje Hezbolaha, uključujući pejdžere i vokitokije. U napadima u kojima su eksplodirali pejdžeri poginulo je devet osoba, dok je blizu 3.000 povređeno, a napadi su nastavljeni juče eksplozijama toki-vokija koji su usmrtili najmanje jednu osobu i ranile više od 100. Sinoć su, prema izveštajima agencija, napadnuti i kućni sistemi za proizvodnju solarne energije.

Nezabeleženi napadi otvaraju mnogo pitanja o sigurnosti naših komunikacionih uređaja i njihovoj vojnoj upotrebi. Kako je Izrael izveo ovaj napad, koliko smo zaista sigurni i mogu li države ili hakeri koristiti naše uređaje protiv nas samih?

To su samo neka od pitanja za naše današnje goste jutarnjeg programa „Probudi se“: vojnog analitičara Vlada Radulovića i stručnjaka za IT bezbednost iz udruženja E-Sigurnost Luku Milinkovića.

Radulović je pojasnio kako je moguće da su izraelske službe infiltrirale komunikacione mreže Hezbolaha i koliko je ovakva operacija zahtevala obaveštajnu pripremu, kao i kako je izvedena operacija sa eksplozivnim pejdžerima, a da kompanije nisu postale svesne sabotaže.

„Pitanje je odakle informacije Izraelcima koje uređaje će koristiti Hezbolah. Srž je na obaveštajnom aparatu kada govorimo o izveštaju, Hezbolah će sada morati da se preispita u svojim redovima. Moraće da fizički da saberu svoje redove i reše pitanje komunikacije“, sumira Radulović.

Milinković pojašnjava koliko su naši svakodnevni komunikacioni uređaji, poput mobilnih telefona, zaista sigurni od hakerskih napada ili državnih operacija, ali i kako se upadi u tehnološke sisteme, poput američkog sajber napada na iranski nuklearni program (Stuxnet), upoređuju sa ovim napadima na komunikacione uređaje“, kaže Milinković

„Verovatno je napadnut lanac snabdevanja kako bi ta telekomunikaciona sredstva učinili ubojitim. Bezbednost kompanija koje proizvode te uređaje mora da bude na visokom nivou“

Podsećamo da je CNN saznao da je napad bio zajednička operacija izraelske obaveštajne službe Mossad i izraelske vojske. Libanska vlada je osudila napad kao „kriminalnu izraelsku agresiju.“ Izrael je odbio da javno komentariše eksplozije. Iran je takođe optužio ono što je nazvao „izraelskim terorizmom.“

Ko je napravio pejdžere?

Gold Apollo je izjavio da su pejdžeri modela AR-924, koji su nosili oznaku te kompanije, napravljeni od strane distributera sa sedištem u Mađarskoj: BAC Consulting KFT. Tajvan nema zapis o tome da su pejdžeri Gold Apollo poslati u Liban ili na Bliski istok, rekao je visoki tajvanski bezbednosni zvaničnik za CNN.

Kako su pejdžeri eksplodirali?

Izrael je postavio eksploziv pored baterije u svakom pejdžeru, kao i prekidač za daljinsku detonaciju, izvestio je New York Times, pozivajući se na američke i druge zvaničnike.

Iranski ambasador ranjen

Iranski ambasador u Libanu, Modžtaba Amani, bio je među povređenima u Bejrutu, zajedno sa dva zaposlena u ambasadi, prema iranskim državnim medijima. Amani ima površinsku povredu i nalazi se na posmatranju u bolnici, izvestila je državna agencija IRNA, pozivajući se na njegovu suprugu.

Medicinska pomoć i veliki priliv pacijenata

Jordan je izjavio da je spreman da pruži „svu medicinsku pomoć koja je potrebna libanskom medicinskom sektoru za lečenje hiljada libanskih građana koji su povređeni.“ Bolnice širom Libana se utrkuju da leče hiljade povređenih u talasu eksplozija pejdžera. Oko 200 ljudi je u kritičnom stanju i zahteva operacije ili prijem na odeljenja intenzivne nege.

SAD kaže da nije umešana, letovi obustavljeni

Američki zvaničnici su rekli da saveznik Izraela nije bio unapred obavešten o napadu. Air France i Lufthansa su obustavili letove za Tel Aviv najmanje do četvrtka. Air France takođe obustavlja letove za Bejrut do četvrtka.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Petrić objasnio zašto se još koriste pejdžeri: Kada mobilne mreže zataje, pejdžeri i dalje rade

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar