Premijer Poljske i bivši čelni čovek Evropske Unije je u Beogradu, na dan kada je u alternativnoj realnosti predsednik Srbije trebalo da bude u Rusiji, da je prihvatio Putinov poziv. Sinoć je ovde bio i grčki premijer i istaknuti nemački opozicioni političar, a sutra dolazi aktuelna čelnica Unije. Da li se predsednik Srbijeb bavi, kako je sam to nazvao, vrdanjem dokle god se može u datom trenutku, može li da vrda i oko litijuma, koji su čak i Poljaci pomenuli, prenosi nam Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

I onda kada je 2018. kao predsednik Evropskog saveta dolazio u Beograd i uprkos velikom evro skepticizmu, Donald Tusk donosio je u Srbiju ohrabrujuće vesti. Tako i danas, kad je premijer Poljske, Tusk je, tvrdi predsednik Srbije, prijatelj koji želi da sluša stavove Srbije i pruži joj novu nadu oko članstva u Evropskoj uniji. Kaže Vučić, gostu je izneo činjenice o Kosovu, razgovarali su i o ratu u Ukrajini i Bliskom istoku. Zbog Tuskove posete, Vučić nije otišao na istok.

„Pošto je on kriv što ja nisam u Kazanju na samitu BRIKS-a, onda je i on želeo da me sasluša, jer naravno neću da krijem, premijer Tusk bi želeo da vidi punu usklađenost sa evropskim deklaracijama u pogledu sankcija protiv Ruske federacije“, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

Zahvaljuje se Tusk na zastavicama Poljske širom Beograda i srdačnom dočeku. Čak, toliko da se najpre obratio na srpskom.

„Poljska podržava evropski put Srbije, bez Srbije EU nije kompletna“, rekao je Donald Tusk, predsednik Vlade Poljske.

Dobio je gost aplauz i pohvalu domaćina da nikada niko od stranih premijera nije tako dobro govorio srpski, nakon čega je Tusk, ipak prešao na maternji.

„Kojim god jezikom pričao, ja sam uvek isto govorio o Srbiji. Mi imamo različite poglede na odnose sa Rusijom, ali baš zato još više cenim međusobno razumevanje i podršku Ukrajini. Hvala predsedniku Vučiću što je u ovom momentu odbio vrlo atraktivnu političku ponudu i odlučio da me ugosti u Beogradu. Svi su to primetili i nisu baš zadovoljni zbog te činjenice. Ja jesam“, rekao je Tusk.

Svestan je, kako kaže Vučić, da je otišao u Kazanj na samit BRIKS-a, to bi bio kraj evropskom putu Srbije.

„Oni koji su pravili taj kalendar obaveza Tuska i Vučića, očito pod navodnicima nisu vodili računa o tome. Mislim da je i jednoj i drugoj strani to odgovaralo, da se Vučić ne nađe tamo to je odgovaralo EU, da ne prave više problema nego što imaju sa Srbijom, a Srbiji je to opet odgovaralo, odnosno Vučiću je to odgovaralo da i on ne pravi više problema nego što ima sa EU“, kaže Srećko Đukić, nekadašnji ambasador Srbije u Belorusiji.

Iako Vučić nije na samitu Briksa, tamo se nalaze 4 ministra vlade Srbije. Ipak, brojke govore da je izvoz Srbije u zemlje Evropske unije 18 milijardi evra, dok je u Rusiju samo milijardu. Ni sa Poljskom ekonomska razmena nije mala. 2 milijarde 62 miliona evra. A ako se ukalkuliše i litijum mogla bi da bude mnogo veća. Jer, ministar za državnu imovinu Poljske Jakub Javorovski ocennjuje da zbog velike rezerve litijuma u Srbiji postoji mogućnost saradnje dve države, jer je Poljska najveći evropski proizvođač baterija od tog metala, čime bi se , tvrdi Javorovski, smanjila i energetska zavisnost.

„Da li je to samo retorika i manevriranje između dve vatre ili je zapravo promenjen kurs, svakako to javno nije rečeno. Srbija zadržava neutralan stav, s druge strane neki strateški potezi su povučeni, da se Srbija otkloni od ruskog interesa, konkretno u domenu energije. Potpisan je ugovor vezan za energiju sa Rumunima, Amerikancima i sa Azerbejdžanom, gde se smanjuje zavisnost od ruskog gasa. Tu je naravno i odluka da se kupe Rafali gde bi ruska proizvodnja Migova krajem decenije izašla iz upotrebe u našoj vojsci“, pita se Petar Dunić iz Novog trećeg puta.

Znači li to da Evropa ipak nema alternativu i da se u srpskoj spoljnoj politici desio zaokret?

„Ne mislim da se još uvek desio zaokret i ne znam kada će se desiti, mislim da je Vučić na klackalici. Mislim da je to jedan pokušaj da se raščiste odnosi s jedne strane u EU, da se zauzme definitivna pozicija prema Srbiji. S druge strane to je pokušaj da se utvrdi pravo stanje Srbije, politička dijagnoza Srbije, gde je ona kao političko biće i sam njen lider“, kaže Đukić.

Kod predsednika Srbije pored poljskog premijera Tuska, na jučerašnju večeru došao je i predsednik vlade Grčke Kirijakos Micotakis, ali i lider opozicionih nemačkih demohrišćana Fridrih Merc koji je kandidat Hrišćansko-demokratske unije za kancelara Nemačke. Sva trojica sa jednim ciljem, da provere, kako navode grčki mediji, da li se predsedniku Srbije može verovati da je na evropskom putu ili na njemu postoji trn koji to komplikuje, a to je poseban odnos Srbije prema Rusiji, čijim prijateljem se smatra Vučić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Mali Briks u Slovačkoj, dok traje veliki u Kazanju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar