Foto: print screen

Ukoliko do 8. februara korisnici aplikacije WhatsApp ne prihvate novu politiku privatnosti njeno korišćenje će im biti onemogućeno. Kuda idu naši podaci, da li smo bezbedni u svetu tehnološe evolucije i na koji način će promene politike privatnosit uticati na sve to u "Probudi se" govorili su Miloš Radić, ekspert za digitalnu bezbednost i Marko Mudrinć iz SHARE fondacije.

Radić kaže da, kada je reč o aplikaciji WhatsApp, od februra se neće ništa drastično promeniti.

„Na kraju smo mi ti koji odlučujemo da li ćemo stisnuti dugme ili ne“, kaže on i dodaje da je odgovornost na korisnicima.

Na pitanje gde se slivaju svi ti podaci Mudrinć kaže da su to serveri u Americi ili Evropi, a da se Evropa trudi da podaci nenjih građana tu ostaju.

Objašnjava da se podaci najčešće koriste u cilju serviranja reklama.

„Neki korisnici namerno daju svoje lične podatke da bi mogli da koriste pogodnosti a invazija dolazi u vidu serviranja reklama“, kaže Mudrinć.

Povezane vesti:

Radić objašnjava da aplikacije zahtevaju određene lične podatke kako bi u njima mogle da rade određene opcije.

„Ukoliko hoćete da vam aplikacija prikaže recimo restorane u vašoj blizini to verovatno znači da ste joj dali svoju lokaciju“, objašnjava.

Druga stvar je, kako kaže, šta će kompanija koja je vlasnik toga sa podacima da radi.

Na pitanje da li je njima zabranjena dalja distribucija podataka navodi da je to sve definisano politikama privatnosti.

„To je sad balans između toga koje benefite hoćemo da koristimo i koliko ćemo to da platimo“, objašnjava.

Mudrić kaže da su podaci korisnika uglavnom anonimni.

„Ako je na primer Miloš izrazio interesovanje na primer da voli da skija a ja sam kompanija koja prodaje skije ili ski opremu ja onda putem aplikacije kao što je Fejsbuk mogu njega da gađam reklamama, ali je ne znam da je to Miloš, znam samo da je to neki korisnik koji je izrazio interesovanje“, priča on.

Sagovornici su zaključili da korinici WhatsApp aplikacije ne bi trebalo previše da brinu, jer izmene ne uključuju promene koje bi mogle dodatno da im ugroze privatnost.

To što je Tviter ukinuo nalog Donalda Trampa Mudrić kaže da to vidi kao demonstraciju sile pred kraj njegovog mandata ali i „apsolutno pravo“ jedne privatne kompanije da to uradi.

„Neke stvari koje je Tramp tvitovao i delio se kose sa nečijim slobodama. Postavlja se pitanje da li neke moje slobode, u smislu slobode izražavanja, mogu da postoje ukoliko ugrožavaju neke druge slobode „, kaže on.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar