U Srbiju danas stiže Ređžep Tajip Erdogan. Stiže iz Albanije. Biće tu dva dana. Dolazi li da otopli odnose koji variraju od toplih do hladnih? Hoće li ključna tema biti naoružanje ili odnosi Ankare prema Kosovu i Bosni i Hercegovini, više saznaje Đuro Svilar, repoter Dnevnika na TV Nova.
Otkako je SNS vlasti, odnosi Beograda i Ankare funkcionišu po principu toplo hladno. Blizu nule bili su 2013. kada je prilikom posete Prištini, predsednik Turske izjavio Turska je Kosovo, Kosovo je Turska. Nakon neuspele neosmanske politike na Balkanu, kako su je neki krstili, Radžep Tajip Erdogan u drugačijem tonu posetio je Beograd 2017, najavljujući povezivanje Srbije sa gasovodom turski tok. Videli su se Erdogan i Vučić i 2019. kada su iz Beograda, zajedno sa Dodikom otišli u Sremsku Raču da polože kamen temeljac za autoput Beograd-Sarajevo. Potpisivali su srpski i turski predsednici bilateralne sporazume i 2022. kada je Erdogan u Srbiji bio poslednji put.
„Ti odnosi su poremećeni prošle godine kada je Ankara odlučila da isporuči svoje Barjaktar dronove Prištini, a isto tako veoma česte su negativne informacije u srpskom medijskom prostoru, o podršci koju Ankara pruža kosovskim bezbednosnim snagama, obuci koju im obezbeđuje i vojnoj opremi kojom ih snabdeva“, rekao je Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Tvrdi Vuksanović, nakon sutrašnje posete Tirani, turski predsenik u Beograd dolazi kako bi izgladio odnose. Šta bi mogle biti potencijalne teme sastanka iza zatvorenih vrata?
„Pokušaj da se obnovi vojno industrijska saradnja između Turske i Srbije, dijalog o regionalnim pitanjima poput BIH i situacije na Kosovu, pokušaj da se privuče dodatni kapital od turskih firmi u Srbiju. 2:12, 2:19 i značajan napor predsednika Vučića da na neki način ubedi Erdogana da snizi stepen podrške koji je pružao Kurtijevoj vladi u Prištini“, kaže Vuksanović.
„Trgovinska robna razmena između Srbije i Turske je u usponu u prethodnih nekoliko godina i tu postoji još dosta prostora da se skrati papirologija i birokratija i da se olakša transport roba i usluga između Srbije i Turske. Sa druge strane mislim da će za Srbiju bitno pitanje biće nastavak te diversifikacije energetskog portfolija. Kako dakle, gas koji stiže iz Turske u grčke luke ili turske luke, kako on može stiči i do Srbije“, smatra Dragoslav Rešeta iz Novog trećeg puta.
Erdoganova mini balkanska turneja, ocenjuje Vuksanović, ima i stratešku ulogu, jer su Srbi i Albanci dve najbrojnije i najznačajnije etnoverske grupe na Balkanu, pa je poseta Tirani i Beogradu, refleksija takve spoljne politike Ankare.
„Mi sada vidimo jednu igru, gde Beograd želi da bude blizak sa Ankarom, kako bi na taj način razuverio Ankaru od pokušaja da pomogne previše kosovskim Albancima ili Bošnjacima u regionalnim sporovima na Balkanu. A sa druge strane Turska ima razlog da bude ljubazna prema Srbiji jer i ona da bi bila uspešna na Balkanu ne može 100% da zatvori svoja vrata u Beogradu“, kaže Vuksanović.
„Svakako Turska ostaje jedan od glavnih pokrovitelja i među vodećim snaga KFOR u ovom trenutnom mandatu zaštite bezbednosti Kosova. Nesuglasice i dalje će opstati, ne verujem da postoji prilika ni za jednu ni za drugu stranu da se približe poziciji ove druge, da dođe do nekog kompromisa, ali mislim da upravo zbog tih veoma jasnih razlika u stavovima Ankere i Beograda da se neće potencirati to pitanje“, ističe Rašeta.
A kako na posetu Erdogana Beogradu gleda Sarajevo i Banja Luka?
„Zvanično Sarajevo se ne oglašava, makar ne u nekim zvaničnim izjavama, onaj nacionalistički deo koji se kune u Erdogana naravno sad ćuti, pošto nikako ne ide u prilog da se taj pod znacima navoda dobrotvor BIH susreće sa Vučićem. Što se tiče Banja Luke, sasvim sam siguran da će Milorad Dodik to iskoristiti da kaže, evo još jednom vidite da je Erdogan prijatelj srpskog naroda, kad kaže srpski narod on misli na Vučića i na sebe“, rekao je Dragan Bursać, kolumnista iz BIH.
„Ova poseta i Albaniji i Srbiji je neka uvertira pred Erdoganov put u Kazanj na BRIKS samit gde će Erdogan pokušati ponovo da pokaže neki svoj unikatne diplomatije i slične pozicije koju se on trudi da zadrži u Turskoj, kao što se Vučić trudi u srpskom društvu, a to je dakle koketiranje sa obe strane između istoka i zapada“, ističe Rašeta.
Prema mišljnju Rašete, nezaobilazna tema na sastanku Vučić Erdogan, biće i samit Ukrajina-jugoistočna Evropa koji se danas održava u Dubrovniku, a na kom učestvuje i predsednik Srbije.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Vlada Stanković o Erdoganovom fijasku na lokalnim izborima