Nedeljko Todorović

Meteorolog Nedeljko Todorović govorio je za "Probudi se" na televiziji Nova S o tome koji su najefikasniji načini za zaštitu od groma. Prema njegovim rečima, najveće mete su usamljeni objekti, ali i čovek.

Četrnaestogodišnji dečak preminuo je od udara groma tokom oluje na Pešterskoj visoravni. Godišnje od udara groma u svetu pogine skoro 25.000 ljudi, dok ih 10 puta više preživi, ali sa teškim posledicama. Od aprila do oktobra oluje i gromovi najčešće paraju nebo u Srbiji.

Kako se zaštititi od udara groma, šta su istine, a šta zablude, za Probudi se na Nova S govorio je meteorolog Nedeljko Todorović.

„Narodski rečeno to su grmljavinski oblaci, najmoćniji oblaci u atmosferi Zemlje. Nastaju vrlo brzo, u roku od pet do 10 minuta to postaje moćan oblak sa jakim pljuskom i jakom grmljavinom, pa čak i gradom. Nema stopostotne zaštite od udara groma, ljudi bi trebalo pre nego što počne nepogoda da se sklone u čvrsti objekat. To je najsigurnija zaštita, ali nije ni ona 100 odsto sigurna, zato što gromovi udaraju i u čvrste objekte, pogotovu ako nemaju gromobransko obezbeđenje. Češći su u planinama, nego u nizijama, ali usamljeni objekat u ravnici, kuća, drvo, čovek ili vodena površina, čamac, čak i plivač. Sve što je usamljeno je potencijalno veća meta za udar groma“, navodi Todorović.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar