U finišu školske godine dogodila se serija incidenata u školama čiji su akteri roditelji i đaci. Na udaru prosvetni radnici, svaki sa svojim lekarskim izveštajem zadobijenih fizičkih i psihičkih povreda. A kako bi taj izveštaj izgledao na osnovu trenutne dijagnoze obrazovnog sistema u emisiji "Među nama" otkrila je profesorka Beogradskog univerziteta u penziji i bivša državna sekretarka u Ministarstvu prosvete i obrazovanja Tinde Kovač Cerović.
Ona je naglasila da se nikakvo nasilje ne sme tolerisati i da se mora kažnjavati, te da je ovo je jedna markantna serija slučajeva nasilja koji zaslužuju malo opštiju analizu.
„Mislim da se to neće sviđati svima, ali da moramo da konstatujemo – roditelj ima pravo da pita, traži, zastupa svoje dete. Roditeljska briga je legitimna i ne sme da bude kriminalizovana“, navela je Kovač Cerović.
Ističe i da je peti razred nezgodna prekretnica u sistemu obrazovanja i da je to trenutak kada deca prestanu da vole školu, jer iz situacije u kojoj su bili podržani od strane jednog razrednog nastavnika pređu u situaciju u kojoj se susretnu sa surovom realnošću u kojoj imaju deset predmetnih nastavnika.
„Ti predmetni nastavnici nisu tako obučeni i obrazovani kao razredni nastavnik. Oni nemaju vremena da se bave pojedinačno detetom i taj sistem ne funkcioniše. Više puta smo ranije pokušavali da se bavimo time kako peti razred treba da se promeni“, kaže profesorka u penziji.
Dodaje i da agresivnost potiče iz frustracije, ali to na koji način će se to ispoljavati zavisi od modela i konteksta.
„Mi u Srbiji imamo nasilnički model, naročito poslednjih godina. I imamo kontekst društva u kojem nekako vlada nepotizam, kriminal, nekažnjivost. Jako mi je simptomatična ta rečenica roditelja ‘ne znaš ti ko sam ja’ i to je dominantni diskurs u zemlji i zapravo me ne čudi taj slučaj“, navodi Kovač Cerović.
Celo gostovanje možete pogledati u videu na početku teksta.