I budžet i ostalih 67 tačaka dnevnog reda usvojeno je na skupštinskom glasanju koje je trajalo četiri sata, kom je prethodila rasprava koja nije trajala jer je nije ni bilo. Opozicija je bila u hodniku, na konferencijama razvrstana u tri grupe. Kako skromna al uporna tradicija nalaže, predsednica parlamenta održala je konferenciju poklapaču gde je pričala o ponedeljku koji smo svi gledali i tome ko je prvi stegao pesnicu. I juče je baš kao i u ponedeljak Brnabić govorila okružena, ali ne poslanicima, nego kordonom policije u civilu. Sve su pratile Jelena Kikić i Radica Stevanović, reporterka TV Nova.
Budžet za narednu godinu i više desetina predloga zakona među kojima i oni koji se tiču litijuma, nulkearnih centrala, izmena Krivičnog zakonika – usvojeni su, a da u sali nije sedeo nijedan poslanik opozicije. Ali je zato bila puna obezbeđenja. Sve je usvojeno glatko kao da u ponedeljak ništa nije bilo. A prvog dana juče završene sednice predsednica Skupštine Ana Brnabić za nekoliko minuta zaključila je raspravu o svakoj tački dnevnog reda. Ona od juče zna i ko je kriv za svađu i tuču
„Jasno je bilo i molim sve da pogledaju ponovo ako meni ne veruju da su incidente izazvali poslanici Zeleno-levog fronta, Radomir Lazović koji je uleteo, utrčao tamo gde sede članovi vlade da bi lepio one nalepnice na klupu predsedavajućeg i na klupe članova vlade. Prvi udarac uputio je narodni poslanik Dragan Đilas, jasno se vidi na prenosu, jasno se vidi i tu je krenulo koškanje i guranje. A u klupe sam ih uterala znate ko? Ja. Da bio mogli da nastavimo da radimo. Ja sa svojih metar i sedamdeset, e meni je toliko bilo stalo da sačuvamo poštovanje, dignitet sednice koja je počela minutom ćutanja i za poginule i Novom Sadu i za narodnog poslanika Dragana Markovića.
Perspektiva predsednice parlamenta i poslanika razume se nije ista. Drugačija je i slika u zavisnosti od ugla iz kog se gleda, a teško da je moglo sve i da se čuje jer je javni servis redovno tokom prenosa isključiavo ton. Ipak danas se u skupštini čulo i nešto nalik izvinjenju.
„Kada imate narodne poslanike koji vas udaraju, njihove narodne poslanice koje vas prskaju ne znate ni vi sami čime, pa da, neko je rekao od naših neku ružnu reč, neko je napravio neki ružan gest, evo ja se izvinjavam, za razliku od njih ja se izvinjavam za sve ružne gestove, znate nije mi teško, volela bih da ih nije bilo, vi imate ljude koji ne poštuju zakon o Narodnoj skupštini, ljude koje je baš briga za poslovnik o radu Narodne skupštine“, rekla je Brnabić.
Isto što Ana Brnabić prebacuje opoziciji, opozicija zamera njoj. S tim što je njena odgovornost veća jer je dužna da se stara o radu i redu u Skupštini Srbije. U ponedeljak tako budžet ni pred poslanicima ni pred građanima nije obrazložen. Prekinuto je kao što je i prekinuta sednica, bez rasprave i obrazlaganja amandmana. Što se opozicije tiče današnja sednica je zato nezakonita samim tim nije se ni desila.
„Divljanjem u skupštini, divljanjem prema obezbeđenju, prema svima, izazivanjem tuče, provocianjem narodnih poslanika opozicije, da smo mi u samoodbrani morali da reagujemo, kao nikada do sad pokazali su svoje pravo lice, poništili parlament i ponoviću na kraju apsolutno učinili ovu sednicu nelegalnom“, rekla je Marinika Tepić iz Stranke slobode i pravde.
„Potpuno je jasno svima da je ovo bio plan, da nema rasrprave, da nema sednice, da se napravi haos i da se sve provuče nezakonito i nelegalno“, rekao je Miroslav Aleksić iz Narodnog pokreta Srbije.
„U Srbiji danas ne možete da razlikujete huligane od policije, ne možete da organizujete vlast od organizovanog kriminala, mi ne živimo u normalnoj državi i zato je veoma važno da svi mi koji želimo da živimo u normalnoj državi i društvu pravde sinhronizujemo naše zahteve“, poručio je Zoran Lutovac iz Demokratske stranke.
Opozicija je pred novinare izašla u odvojenim grupama, ali sa istim stavom i zahtevima. I niko nije ni spomenuo nove izbore. Ali jesu svi odgovornost Ane Brnabić.
„Mi smo prinuđeni da pokrenemo postupak njenog razrešenja jer način na koji se ona ponašala svih ovih dana i prethodnih nedelja možda priliči povereniku SNS za grad Beograd ali ne priliči nekome ko se nalazi na funkciji predsednika Narodne skupštine i zbog toga ta osoba mora da bude smenjena sa te funkcije u najhitnijem roku“, rekao je Pavle Grbović iz Pokreta slobodnih građana.
„Insistiramo na tome da se održi i sednica o poverenju predsedniku vlade odnosno vladi u skladu sa zakonom i Ustavom Republike Srbije“, rekao je Dragan Đilas iz Stranke slobode i pravde.
Duže od 50 minuta predsednica parlamenta je prepirčavala i obašnjavala svoje viđenje događaja od ponedeljka. Okružena do sada nikad viđenim kordonom policije u civilu. Nijedan predsednik parlamenta se u protekle tri decenije obraćao javnosti s tolikim obezbeđenjem
„Kao što ste videli nisu bili tu dok je pričala opozicija zato što opoziciji niko ne smeta da govori. I sa tim obezbeđenjem imam dva narodna poslanika koji mi dobacuju i pokušavaju da mi onemoguće da govorim. Šta je toliko strašno, čega se plašite ljudi ako ja govorim, čega se plašite jesam ograničene inteligencije, jesam mutava, jesam glupa, jesam luda, sve ok, što mi ne date da govorim onda tako da i sa tim obezbeđenjem vidite da jedva govorim“, rekla je Ana Brnabić i dodala da „do ponedeljka je bilo potpuino drugačije, potpuno dugačije i da li bi želela budžet da usvaja bez opozicije, ne, da li sam još jednom uradila sve da govore, da“.
Zloupotreba službenog položaja i nesavestan rad deo opozicije stvalja predsednici parlamenta na teret. Prijavu će podneti tužilaštvu za organizovani kriminal.
„U krivičnoj prijavi piše da je gospođa Brnabić predsednica parlamenta grubo prekršila Ustav, zato što na dnevni red nije uvrstila predlog da se izglasa nepoverenje predsedniku vlade koji smo podneli, tada je 71 poslanik potpisao taj predlog, nakon toga se u ponedlejak 18.11. tom predlogu pridružuje još 13 poslanika iz poslaničke grupe Novi DSS i POKS kao i gospodin Siniša Ljepojević, tako da je to ukupno 85 poslanika“. rekao je skupština Stefan Janjić iz Srbija centar – SRCE.
Niko sa predloga opozicije nije povukao potpis uključujući poslanicu koja je javnost obavestil da joj je potpis falsifikovan. Sa ili bez njega bilo je više nego nego što treba da Ana Brnabić uvrsti zahtev opozivije u dnevni red. I nije.
„Svakako mi poslanici opozicije sigurno nismo ovo prouzrokovali, zato što smo samo tražili ono što nam pripada u skladu sa zakonom i ustavnim ovlašćenjima“, dodao je Janjić.
„Predsednica parlamenta nije spomenula da su poslnice SNS razvalile vrata galerije kad su se popele tamo i razvile spremljen transparent da „žuti lopovi hoće rat, a oni hoće rad“ – dakle narativ o tome da neko hoće rat, a oni rad je već spremnljen, dakle oni su ga imali, sa tim su sednicu počeli ona je sa tim sednicu završila, taj narativ je svuda. Ko promoviše taj narativ? Zato što oni svaku vrstu protesta i traženja odgovornosti poistovećuju sa ratom. Sukobi u kojima njihovi visoki funkcioneri, predsednici opština, skupština lokalnih po Beogradu, dolaze tuku studente FDU ili napadaju mirne građane koji stoje 15 minuta u znak solidarnosti sa žrtvama, ko to hoće rat?“, zapitala se Biljana Đorđević iz Zeleno – levog fronta.
Glasanje o 68 tačaka dnevnog reda i amandmanima juče je trajalo četiri sata.
„Živela Srbija guramo dalje“, poručila je na kraju predsednica Narodne skupštine.
Jednoglasno, i bez rasprave u Parlamentu i poslanika opozicije usvojeni su Budžet za narednu godinu i još 67 Zakona. Nije prvi put da vladajuća većina usvaja više od desetine važnih Zakona po ubrzanoj proceduri, ali jeste presedan da Zakon o Budžetu bude uklkjučen u objedinjenu raspravu, ističu anlitičari. Upozoravaju da je načinjeno više prekršaja i da se rad Parlamenta obesmišljava.
Nakon što je zaključena u svega par minuta, bez javne rasprave, Sednica sa objedinjenih 68 tačka Dnevnog reda, među kojima i najvažnija, Predlog državnog budžeta za 2025. godinu, na dan glasanja završena je na sličan način. Neverovatnom brzinom, jednoglasno, bez amadmana i učešća opozicije, usvojen je čitav korpus zakona.
„Svakakao nije dobra praksa da se u takvoj atmosferi koja se dešava u Skupštini poslednjih dana usvajajau važni Zakoni, u pitanju je više desetina zakona koji su čekali na raspravu i usvajanje, dobar deo tih Zakona se posredno ili neposredno odnosi na ekonomiju“, kaže Petrica Djaković iz Forbes-a
„Ovo je situacija u kojoj imamao savršenu oluju prekršaja, što proceduralnih, što zakonskih, koji do kraja otkrivaju činjenicu da je Parlament do kraja instrumentalizovan u rukama vladajuće većine i interesa koji stoje iza te vladajuće većine“, rekao je Vladimir Erceg iz Otvorenog parlamenta.
„Svakakao je najvažniji Zakon o Budžetu za narednu godinu, ali postoje tu i neki drugi zakoni, nekoliko zakona kojima država daje garancije za zaduživanju Srbijagasu kod Komercijalnih Banka, postoji nekoliko Zakona čiji je predlagač Narodna Banka, jedan od njih je Zakon o izmeni Zakona o samoj Narodnoj Banci,Zakon o izmenama Zakona o zašiti korisnika finansijskih usluga“, rekla je Đaković.
Ovo je prvi put, od uvođenja višestranačja da se budžet usvaja na takav način, kažu u Otvorenom parlamentu i ističu, da je reč o nizu prekršaja. Dodaju, da se objedinjuju samo srodni zakoni, što sada nije slučaj. Međutim, nije prvi put u ovoj godini, da se više desetina Zakona usvaja po ubrzanoj proceduri bez javne diskusije.
„To je jednostavno normalizovano, ali ono što jeste problem najveći to što je obeleežilo početak ove Sednice, odluka predsednice Skupštine da odbije legitimni predlog opozicije glasanje o nepoverenju Vladi 02:41 rez 03:38 ovo jeste jedna vrsta uzurpacije, vrlo ozbiljna koja stoji rame uz rame sa gubljenjem potpisa Javne inicijative pre dve godine“, kaže Erceg.
Među usvojenim Zakonima su i izmena Krivičnog Zakonika, Zakon o energetici u celini, Zakon o javnoj svojini, Zakoni o prosvetnim radnicima, kao i Zakoni o proceni uticaja na životnu sredinu i Zakon o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu. Poslednja dva najviše brinu aktiviste iz Udruženja „Ne damo Jadar“.
„Najkorisnija za rudarske kompanije je to što se iz postupka isključuje uvid javnosti u proceduru. Mi smo u predhodnom Zakonu imali pravo na uvid na osam mesta, pravo javnosti da ima uvid u proceduru, sada imamao samo na dva. Dok u evropskim ima na čak 20 mesta, se javnost uključuje u sve procedure. Cilj Zakona je da isključi javnost i da sve urade u tišini i bez našeg znanja“, rekao je Nebojša Petković iz „Ne damo Jadar“.
Ispod radara čini se prolaze i nova zaduženja.
„Javni dug raste i ono što je zabrinjavajuće raste novac koji je potrebno izdvajati iz budžeta za servisiranje tih dugova. 02:33 rez 02:46 I druga opasna stvar u toj situaciji je što trenutno se novac na tržištu koji mi uzimamao da bismo finasirali deficit je i dalje po visokim kamatnim stopama“, zaključuje Đaković.
Prilog pogledajte na početku i u ovoj vesti.
BONUS VIDEO: Popović: Diskusija o budžetu je odavno jedna farsa, rebalans se pravi posle nekoliko meseci