Bila je ovo itekako dinamična parlamentarna godina, uz nju i aprilski izbori na kojima je bilo jasno da se opozicija vraća nakon dvogodišnjeg odsustva i onda su počela predviđanja šta to donosi i kako će to izgledati. Poslednjih meseci videli smo i kako to zaista izgleda u praksi - oštri, verbalni obračuni većine i opozicije, uvrede, u par navrata situacije na ivici fizičkog obračuna, oduzimanje reči poslanicima, problemi sa amandmanima... U emisiji "Među nama" Skupštinu Srbije analiziraju saradnica za parlamenarna istraživanja Otvorenog parlamenta Tara Tepavac i narodni poslanik i potpredsednik DS Branimir Jovančićević.
Upitana šta je za nju najveći utisak za prvih pet meseci skupštine u ovakvom sastavu, Tara Tepavac kaže da na žalost vidimo da se prakse urušavanja rada parlamenta, koje smo viđali u ranijem sazivu, ponovo ponavljaju.
„Dobra promena u odnosu na prošli saziv je da sada imamo opoziciju u parlamentu, imamo malo veći pluralizam u skupštini, ali istovremeno sa povratkom pluralizma ono što smo primetili je da definitivno vladajuća većina ima svojevrsnu alergiju na taj pluralizam u parlamentu što dovodi do alarmantnih i zabrinjavajućih praksi kojim pokušava da se urušava suštinski funkcionisanje ove institucije“, istakla je ona.
Branimir Jovančićević kaže da ovih pet meseci njemu nije bilo dovoljno da se navikne na ovaj skupštinski ambijent jer dolazi iz akademske sredine gde radi kao univerzitetski profesor.
„Ulazak u plenumski rad, a ništa nije bolje nije ni u skupštinskim odborima je ulazak u jednu vrstu oktagona gde se borite, gde su sva sredstva dozvoljena na šta nisam navikao. Odjednom se nađete u sredini koja ništa od akademnskog ne sadrži u sebi i to je za mene predstavljao problem, ali nekako se borimo iz osećaja društvene odgovornosti“, rekao je on.
Pogledajte celokupno gostovanje Tare Tepavac i Branimira Jovančićevića u emisiji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar