Veštačka inteligencija polako progovara i na srpskom jeziku. Ako na primer pitate koja je najlepša srpska voditeljka, na to ćete možda i dobiti neki odgovor. Ali, ukoliko želite pomoću veštačke inteligencije da postavite neka ozbiljnija pitanja, npr. koja su vaša radna prava, to još uvek nije moguće, ali se na tome radi. Dokle se stiglo reći će nam Tanja Samardžić, istraživačica na Univerzitetu u Cirihu, koja, između ostalog, radi i na ovom projektu.
„Ono što ljudi danas zovu veštačkom inteligencijom su softeri poput četa GPT koji je koncipiran kao program za konverzaciju, postao je veoma popularan i u principu može da se koristi i na srpskom. Tek treba da ustanovimo šta takvi programi znaju i mogu, a ono što je nama zanimljivo šta mogu za srpski jezik. Kada postavimo pitanje oni odgovaraju na vrlo generalan način, to su modeli koji su istrenirani na jako puno tekstova na internetu. To će retko biti neke specifične informacije koje su nama potrebne“, objašnjava Samardžić.
Napominje da je čet GPT napravila jedna kompanija pa je postupak kako je napravljen, podaci koji su ušli u njega, metode za treniranje – njihova poslovna tajna. Činjenica da on može da odgovori na srpskom ukazuje da su tu ušli neki srpski podaci ali, kako kaže, ne zna se tačno koji.
„Trenutno su ušli svi srpski podaci koji su na internetu iako model nije siguran šta je na srpskom a šta nije. Kada ga pitate najčešće odgovara na hrvatskom ali kada mu kažete – odgovori na srpskom, kaže izvinite i odgovori nešto kao na srpskom“, objašnjava neke od veština veštačke inteligencije koje se danas koriste.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.