U jutarnjem programu "Probudi se" ovog jutra dnevnu štampu prelistavao je Tanasije Marinković, redovni profesor Pravnog fakulteta u Beogradu.
I njegov fakultet je u blokadi, kao i mnogi drugi, te profesor pojašnjvava kakva je situacija na Pravnom, gde je većina profesora podržala studente.
Studenti su svojim stavovima pozitivno iznenadili javnost, jer ne samo što se o svemu dogovaraju, već su prvi put tako mladi ljudi pokazali svest o toma da političari, pre svih predsednik države – krše Ustav. Oni kažu da zahtev da se objavi dokumentacija o rekonstrukciji nadstrešnice u Novom Sadu, nisu uputili Vučiću, već tužilaštvu. Marinković pojašnjava, šta u datoj situaciji Tužilaštvo sme, a šta ne sme učiniti javnim.
„Studenti s pravom traže odgovornost od tužilađštva, a ne do političara“, kaže Marinković i dodaje da studenti samo traže da institucije obavljaju svoje funkcije.
Za sada nema podataka o istrazi tokova novca. Istovremeno, mediji saznaju da je doskorašnja v.d. direktorka Infrastrukture železnica Srbije Jelena Tanasković na saslušanju u tužilaštvu prebacila svu odgovornost za projekat Železničke stanice Novi Sad na bivšeg ministra Gorana Vesića i dodala da je Vesić insistirao da on vodi sve projekte jer se navodno tako dogovorio sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem. Gost „Probudi se“ analizira da li će zbog pritiska javnosti ova istraga morati da bude dovedena do kraja.
Ova vest je posebno interesantna u delu gde bivša direktorka, a pre toga je bila ministarka poljoprivrede, kaže kako joj je „ministar Vesić rekao da je to jedini uslov da bude direktorka Infrastrukture, da prihvati da on apsolutno upravlja i vodi sve projekte“. Marinković objašnjava da li nekoga ko pristane da bude direktor a da se ništa ne pita, to posle amnestira od odgovornosti.
„Moramo dobro da se zapitamo zašto se dešavaju tragedije“, kaže Marinković i dodaje da u svim tragedijama ime propusta u sistemu.
Da je sve po pravilima, o ovome bi raspravljala skupština. Evo, poslanici opozicije po drugi put uputili su Skupštini Srbije zahtev da se glasa o nepoverenju premijeru Milošu Vučeviću. Po poslovniku, ta bi tačka trebalo da se nađe na dnevnom redu sledeće sednice, kad god da bude zakazana. Profesor Pravnog fakulteta analizira da li je važno da se takva rasprava čuje, pa makar se znalo da opozicija neće glasati za smenu premijera.
Ukoliko bi, hipotetički, ipak bilo izglasano nepoverenje Vučeviću, na primer ako bude takva procena stranke nakon što je izjavio da Srbija ne sme da stane ni posle 15 ni 155 ni 1555 žrtava, onda SNS ipak ima mogućnost da izabere drugu vladu. Marinković priznaje kako njemu zvuči još jedna rekonstrukcija vlade.
Kad god se pomene da je aktuelna vlast u krizi, predsednik Srbije ponudi referendum o svojoj smeni. Sada ga naziva „savetodavni referendum“. Sam profesor Marinković je više puta ukazivao na to da takva mogućnost ne postoji u Ustavu.
Ovih dana na naslovnim stranama novina više puta se pojavila vest da su i izbori na proleće moguć izlaz iz krize. Marinković je član Republičke izborne komisije i dobro zna kakvi su izborni uslovi, te ističe na čemu se pored svih ovih dešavanja, mora insistirati pre nego što vlast pribegne raspisivanju izbora.
„Na prvom mestu mora da se sredi jedinstveni birački spisak. Najveći deo Srbije živi u medijskom mraku“, kaže Marinković.
Javna rasprava o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i Zakonika o krivičnom postupku produžava do juna naredne godine. Prethodna javna rasprava trajala je samo mesec dana, bilo je najavljeno da će izmene biti usvojene do kraja godine. Marinković priznaje da li očekuje da ipak budu modifikovana neka rešenja na koje je stručna javnost ukazivala kao sporna.
Javnost ukazivala na član da će biti kažnjen onaj ko putem sredstava informacionih tehnologija ili na drugi način učini dostupnim materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela. Moglo se odnositi na pozive na proteste. Pominjalo se brisanje krivičnog dela iznuđivanja iskaza, kao i da javne nabavke čija je vrednost manja od pet miliona dinara neće biti ispitivane.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Blokade u gradovima Srbije: Studenti i juče u 11.52 na ulicama, podrška gimnazija