Od ekologije, preko bahatosti a potom političke protekcije, pa do oporezivanja. Svaki vikend od početka godine obeležavaju protesti na beogradskim, ali i na ulicama nekih drugih gradova. Veliki je broj besnih i nezadovoljnih iz različitih razloga, koje je čini se, dodatno pospešila kriza izazvana pandemijom. Šta nas očekuje u narednom periodu, čuje li država one koji ukazuju na problem, hoće li ulice dočekati još pobunjenih i ko bi to mogao biti, slušamo u priči novinara TV Nova S Filipa Vidojevića.
Sudeći po početku, biće ovo uzbudljivih 12 meseci. Prve subote i nedelje u 2021. rezervisane su za one koji imaju šta da poruče predstavnicima vlasti. Što zbog zagađenog vazduha, vode i zemlje, tragične bahatosti pojedinaca bliskih vlasti, što zbog namere države da retroaktivno oporezuje one koji zarađuju na internetu. Čini se mnogo toga, za nepune tri nedelje u novoj godini.
„To vam govori o tome da kad imate društvo sa velikim demokratskim deficitima, kada imate zarobljene institucije koje ne reaguju onda jedino što ima nekakav prostor i šansu pod uslovom da izazove pozitivnu reakciju građana, medija, šire javnosti, jesu ove vrste protesta koji su duboko opravdani“, kaže predsednik Sindikata „Nezavisnost“ Zoran Stojiljković.
Vazduh i dalje, logično, nije čist. Povremene smene, odgovornih nižih nosioca vlasti uglavnom se koriste kao efekat „umanjenja besa“. A sedanje za pregovarački sto, kao u slučaju „frilenseri“, znak je da je prepoznata obiljnost situacije.
„Vlast odbija neko vreme razgovore, ali ako oseti da to ima neku težinu, da ima podršku javnosti i da iza toga postoji neki relativno brojan interes, ona je onda spremna i da popusti“, kaže Stojiljković i dodaje da izgleda da, ako ne izađete na ulicu i ne skupite dovoljan broj ljudi, da za vlast niste uverljivi.
Slično misle i oni koji, iz opet nekih svojih razloga, traže da država obrati pažnju na njih. Asocijacija na to im je ….
„Svakako ulica…“ kaže Milena Amon iz Udruženja „Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije“.
Predstanici malih privrednika i preduzetnika, poput radnika na internetu, planiraju novi javni iskorak jer im za sada, problemi nisu rešeni.
„Imamo još udruženja sa kojima sarađujemo i koja takođe hoće da izađu na ulice, iz tog razloga baš iz tog razloga što niko nije voljan da sedne i da razgovara. Preko 200 hiljada ljudi će ostati bez posla. Taj talas otpuštanja je već počeo, zato što mali privrednici ne mogu da izdrže ovoliko opterećenje sa nametima, merama ograničenja a da u isto vreme plaćaju sve dažbine“, napominje Amon.
Podugačak je spisak onih sa sličnim zaključcima. Mnogi traže pomoć i žele da sednu za sto. Pošto se do njega ne dolazi tako lako ili nije dovoljno veliki za sve, pipremaju toliko puta viđene metode.
Ako se po jutru dan poznaje, mogla bi ovo biti burna zima, a svakako i proleće. Naravno, ukoliko se nešto drastično ne promeni.
Ceo prilog u emisiji „Među nama“ novinara Filipa Vidojevića možete pogledati ovde:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare