U Beogradu, poslednje pripreme pred početak Svesrpskog sabora, manifestacije jedinstva srpskog naroda s obe strane Drine koja će okupiti skoro 10.000 ljudi, kako je najavio predsednik Aleksandar Vučić. Za jedne potvrda jedinstva, za druge simbol dobrosusedskih odnosa, za treće politički spektakl vlasti u Banja Luci i Beogradu.

O tome da li je Drina granica ili kičma koja drži srpsko telo, u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovaramo sa profesorom, sociologom Milimirom Mučibabićem, Senatorom Republike Srpske, i Marijom Mandić, višom naučnom saradnicom Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu.

Mučibabić smatra da je 20. vek omeđiotri ideologije – komunizam, fašizam i globalizam.

„Naša istorija je naša borba za identitet, sabor nije uperen ni protiv koga. Rezoucija 1244 i implementacije je ravna nuli. Sabor je prilika da se na kulturnom i duhovnom planu oživi identitet, kultura, jezik i pismo. Rezolucija o genocidu u Srebrenici je više ujedinila srpski narod nego politika između Beograda i Banjaluke.

Mandić ističe da je narativ ugroženosti Srbije se stalno perpetuira od strane vlasti.

„Ne može da se govori o narodu, a da se na postavi pitanje moguće pogrešne politike nad tim narodom. Imamo pravo da tražimo da vlast nađe zajednički jezik sa drugim državama. Kulturni identitet Srba je u doba imperijalizma ugrožen“, rekla je Mandić i dodala da njen sagovornik zastupa vrlo anahroni koncept nacionalnog identiteta, kao i da identitet treba da se razvija u modernom pravcu, a ne da se vraća dva veka unazad.

Planirano je da sutrašnji dan počne molebanom u Hramu Svetog Save i da se nastavi susretima predsednika dveju Vlada ali i privrednika, predstavnika raznih udruženja, kulturnih institucija Srbije i Republike Srpske.

U Beograd prema proceni predsednika Srbije stiže blizu 10.000 ljudi, a šta je sa ostatkom Srbije. Ekipa jutanjeg programa „Probudi se“ pitala je građane Čačka šta treba da predstavlja taj Svesrpski sabor.

Reporter TV Nova Nebojša Jovanović istražuje ovu priču:

A pitamo i vas dragi čitaoci:

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Balansiranje srpske diplomatije: Kakvi su planovi Srbije u savremenim međunaronim odnosima?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare