Trodnevni skup pod sloganom "Ne damo Srbiju" ostavio je iza sebe puno tragova - miris roštilja i dosta pitanja. Jedno od najvažnijih: Ako ovo nije bio stranački događaj , ko je platio angažovanje gradskih službi?! Ne znamo ni ko je finansirao binu, besplatne pljeskavice i sokove i vatromet !

Tri dana pesme, roštilja, pića i političkih poruka – sve to bez izbora na vidiku, ali sa jasnom promocijom jednog čoveka i jednog pokreta. Skup „Ne damo Srbiju“, koju su pojedini uporno predstavljali kao narodni sabor, ličila je više na trodnevnu predizbornu kampanju. I dok su se delile besplatne pljeskavice i sokovi, iza bine su radile cisterne sa vodom, postavljene su ograde, a dan pre događaja – pauci su nosili automobile. Pitanje koje niko ne postavlja naglas, ali svi šapuću: ko je sve to platio?!

„To je defakto najskuplji politički debakl u istoriji. To je skup koji je koštao izuzetno mnogo, a naravno platili smo vi i ja, tj. svi građani Srbije. Vrlo je očigledno da režim zloupotrebljava svu silu koju ima na raspolaganju kako bi napravio privid da ima određenu podršku građana. Beograd je izgubio time što su morale gradske službe da budu angažovane, videli smo smeće koje je ostavljeno iza skupa gde su građani koji su prisustvovali tom skupu napravili haos“, kaže Boško Šindić, član predsedništva Srbija centar i poverenik Gradskog odbora u Beogradu.

Organizacija ovakvog događaja zahteva ozbiljnu logistiku, kaže Šindić. Montiranje bine, ozvučenje, prisustvo policije, zatvaranje saobraćaja – ništa od toga naglašava nije besplatno. Ali, ako se veruje organizatorima skupa podrške predsedniku, Aleksandru Vučiću, reč je o „narodnom skupu“. Ako je narod taj koji je pozvan – onda je verovatno i narod taj koji je sve platio.

„Taj cirkus ne znam pod šta može da se podvede, ali u svakom slučaju od naših para. Nadam se da nije od naših para od poreza, ko zna koliko su mutljivi na tom pitanju… Imaju oni taj stranači novac, pune budžet. N eznam koliko će još ovo da traje, mislim da je ovo početak kraja. Pljeskavice kupuju: 5,6 štandova. Uzima pljeskavice i samo trpa u torbe, to je bedno! I kradu stolice, to je pljačka naroda ništa više.“

Biro za društvena istraživanja zatražio je od Agencije za sprečavanje korupcije i Državne revizorske institucije da utvrde ko je organizator skupa „Ne damo Srbiju“ i utvrde da li je tokom njegovog održavanja prekršen zakon u korišćenju javne imovine i trošenju budžetskih sredstva.

„Ovakvim postupanjem u međima i govorima na skupu, pojedini javni funkcioneri, pre svega predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, postupili su suprotno članu 40 Zakona o sprečavanju korupcije“, piše u saopštenju Biroa za društvena istraživanja (BIRODI).

Dodao je da je javni funkcioner dužan da, dok obavlja javnu funkciju, to radi u korist svih građana i u javnom interesu, a ne da javne nastupe ili javne resurse koristi za promociju pokreta, odnosno političke stranke, i tako ostvaruje svoje posebne i lične inerese, što je, kako je naveo, forma koruptivnog ponašanja.

Prilog Anđele Janković iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Šta posle najvećeg narodnog skupa koji nije najveći?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar