Nema mesta panici iako rastu pritisci povodom Kosova. To je pre nekoliko dana rekao Aleksandar Vučić. Delom, taj pritisak po svemu što čujemo, svodi se i na sve veću saradnju naše južne pokrajine i zemalja koje nisu priznale nezavisnost Kosova. Da li će se kancelarije tih zemalja na kraju pretvoriti u ambasade u Prištini?
Da li se i šta krije iza Vučićevih upozorenja koja poslednjih dana uglavnom zvuče ovako…
„Vidite da ide koordinisana akcija da i Španija uspostavlja svoju kancelariju, prvu, dakle na nižem nivou nego što ima Grčka u Prištini…I to se radi sve u isto vreme. Dan uoči posete Palmera i Lajčaka Beogradu i to se radi nekoliko nedelja uoči nastavka dijaloga u Briselu“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić gostiujući nedavno gostujući na TV Happy.
Da li je zaista došao trenutak da i zemlje EU koje nisu priznale Kosovo, podignu nivo odnosa sa tom teritorijom ili Vučić preventivno, pa i taktički podiže diplomatsku prašinu?
„Grenel je dan nakon potpisivanja Vašingtonskog sporazuma odleteo u Atinu i Izrael da bi dovršio i dogovorio kako da se vodi postupak priznanja Kosova. Ceo ovaj koncept koji je razvijao Grenel sa Trampom i koji je potpisan da se moraju popravljati i političke i institucionalne, znači konzularno – diplomatske veze. Sve u svemu tendencija je nesporna“, smatra Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose.
Politički analitičar sa Kosova Nedžmedin Spahiu smatra da Vučić želi da sprema javnost oko mogućeg potencijalnog dogovora sa Pristinom, tako da bi objasnio da je morao da se krug oko nas steže i da opravda svoje postupke.
Od pet zemalja EU koje nisu priznale nezavisnost – Grčka, Rumunija i Slovačka imaju svoje kancelarije u Prištini. Osim njih, ima je i Rusija, Kina, pa i Srbija. Da li je onda problem da je ima i Španija i šta bi to značilo?
„Bilo je glasina ali su oni opovrgani. Mislim da su Španci, kad je proglašena nezavisnost, oni su trazili od Kosova i Amerike da se još malo čeka. Ured se ne zove ambasada nego diplomatsko predstavništvo, ali najiskusniji ambasadori dolaze kao predstavnici Grčke u Prištini“, objašnjava Spahiu.
„U zadnjih par godina, a posebno Dačić i Vučić su uspevali da naprave oko tog pitanja dramatizaciju i da odlože neke druge stvari. Sada zato to boli. Države u koje su se uzdali i pozivali, one vam udare šamar i priznaju Kosovo. To je šamar i politika mora da se menja“, naglašava Dušan Janjić.
Na temu kancelarije Španije na Kosovu, nedavno se oglasilo i špansko Ministarstvo spoljnih poslova iz kog je jednom prištinskom portalu saopšteno da se stav te zemlje po pitanju nezavisnosti nije promenio, kao i da se neće promeniti ukoliko se sve ne reši dijalogom Beograda i Prištine.
Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Filipa Vidojevića možete pogledati ovde:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar