Ko je odgovoran i čija je obaveza da očisti lišće koje je svuda popadalo po gradskim ulicama. Drugo pitanje je, zašto treba da čuvamo opalo lišće i u čemu je njegova važnost.
„Drveće izbacuje lišće jer se priprema za zimu, to mu je način uštede energije, preko zime neće biti sunca da nastavi fotosintezu. Mi to lišće doživljamo kao neko đubre koje treba baciti a u stvari je to jedan izolacioni sloj koji grije zemlju ispod. Mnogi organizmi provode zimu u slojevima zemlje, insekti polažu jaja na poleđini lista. Kada se uvelo lišće raspada, vraća hranljive materije u zemljište“, objašnjava Jovana Bila Dubajić, istraživač sa Biološkog fakulteta.
Ona podseće da je lišće deo kruženja materije i da je pogrešno skloniti ga i baciti u kontejner ili na deponiju jer, kaže, to je greh.
„Ako ostavimo uvelo lišće na zemlji samo ćemo pomoći prirodi da bude zdravija, organizmima koji provode zimu ovde, to je njihovo sklonište, zemlja koja je osiromašena tokom godine razgradnjom vraća hranljive materije i imamo jedan toplotni sloj koji je potreban mnogim organizmima“, kaže Bila Dubajić.
Ceo prilog možete da pogledate u videu ispod:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar