Šta dobija pravosuđe i sudije a šta građani, ukoliko prođe referendum zakazan za 16. januar naredne godine.
„Građanima treba reći da se ne odlučuje ni o pitanju Kosova, ni o vakcinaciji obaveznoj, ni o drugim pitanjima, kao što je Rio Tinto. Akt o promeni Ustava sadrži samo odredbe koje se tiču pravosuđa. Još 2007. Venecijanska komisija stavila je primedbe na Ustav iz 2006. godine, da njegova rešenja omogućavaju politizaciju pravosuđa i mi smo često pričali o tome. I na delu smo videli kako se to omogućava ako se setite 2020. godine u februaru kada je Odbor za pravosuđe vratio Visokom savetu sudstva 74 predloga za izbor predsednika sudova. To vam je direktan uticaj politike na pravosuđe. Isto se desilo i ove godine sa vraćanjem predloga Visokog saveta sudstva za izbor sudija. Izbor sudija i izbor tužilaca, izbor predsednika sudova i članova Visokog saveta sudstva u većini izmešta se u stručna tela. Sa skupštine prelazi na Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaštva,“ pojasnila je Snežana Bjelogrlić.
Neki tvrde da ovim promenama nije izbegnuta politizacija. U tim stručnim telima sede opet oni koji se biraju u Skupštini i broj stručnjaka je isti.
„Politika će se uvek truditi da se upliće u sudstvo i medije, to je sasvim izvesno, ali je naše da se borimo da ti uplivi budu što manji, i ponuđena rešenja to upravo omogućavaju. To je jedan korak napred. Ta rešenja nisu idealna, imalo je Društvo sudija Srbije drugačije predloge, ali je ovo rezultat jednog kompromisa i zaista će se smanjiti politički uticaj. Činjenica je i da će 4 istaknuta pravnika sedeti u Visokom savetu sudstva. Iako se čini isto, nije isto, jer nemate ministra pravde kao predstavnika izvršne vlasti, nemate predstavnika zakonodavne vlasti – predsednika skkupštinskog odbora, navodi članica Visokog saveta sudstava.“
Najveće zamerke bile su na sastav petočlane komisije koja treba da deblokira eventualni izbor istaknutih pravnika u budući VIsoki savet sudstva.
„Izlaskom na referendum građani dobijaju nezavisnije pravosuđe. A važno je da dobiju nezavisno sudstvo da bi sudija mogao da donosi nepristrasne odluke i da mu odluke budu pravedne. To su dve ključne reči za građane. Nepristrasno i pravedno odlučivanje sudija. Ako se vratimo unazad, lokalna samouprava je birala sudije pa niste smeli da se zamerite nikome u gradu, još je bilo i reizbora. To se promenilo devedesetih što je bio korak napred. Sada smo ponovo iskoračili nema više izbora sudija u skupštini već o tome odlučuju stručna tela“, navodi Snežana Bjelogrlić.
Kako se približavamo datumu održavanja refferenduma, počinje i debata o referendumu.
„Građani treba da se upoznaju šta su nedostaci a šta prednosti. Šta oni dobijaju izmenama Ustava na ovaj način da bi mogli da se opredele. Društvo sudija ne može nikoga da pozove da glasa ili ne glasa, ali možemo da objasnimo koje su to promene u njihovom interesu“, objašnjava predsednica Udruženja sudija Srbije Snežana Bjelogrlić.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare