Mesecima već traju problemi stanara u ulici Kneza Miloša 44 u Beogradu. Strahuju da će biti zaizdani kao i njihove komšije na Novom Beogradu. Konačno, posle višenedeljnih apela oni će u ponedeljak imati sastanak u Ministarstvu građevinarstva. Kakva su očekivanja i da li će institucije najzad čuti apele građana, o tome ovoga jutra razgovaramo sa jednom od stanara Dimitriosom Papadopulosom.
On je napravio mali presek stanja. Ministarstvo građevinarstva izdalo je građevinsku dozvolu za Kneza Miloša 42. Šestospratnica koja se zida, zapravo može da uruši njegovu zgradu koja je iz tridesetih godina, koja nema temlje i koja je svakako pod zaštitom kao spomenik kulture. Papadopulos dodaje i dokle su radovi stigli i kako izgleda njihov svakodnevni život, njega i njegovih komšija, kao i dežuraju li i dalje ispred zgrade.
Od svih institucija kojima su se žalili stanari, odazvala se samo Građevinska inspekcija. Naložila je da se obustavi rušenje mehanizacijom, ali gradilište nije zatvorila – inspektorka je rekla da za to nije nadležna. Gost „Probudi se“ otkriva kako izgleda njhova borba, koji odgovor najčešće dobijaju kada se obrate nadležnima i da li uopšte dobijaju neki odgovor.
Papadopulos ističe i šta oni to govorite nadležnima, koji su njhovi argumenti, šta to sve nije u skladu sa propisima i koje dokaze poseduju.
„Nakon prvog ročišta, predočićemo ministarki sve nepravilnosti“, kaže Papadopulos.
Znamo da su stanari uradili analizu urbanističkog prostora i mogućnosti izgradnje na tom prostoru. I nju su uradili u direktnoj saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda. Papadopulos otkriva šta je ona pokazala.
„Na predviđenom zemljištu za gradnju ima podzemnih voda, naša zgrada je već počela da se urušava, a izgradnja još nije ni počela“, kaže on.
Stanari tvrde da je izdata dozvola nelegalna jer je Ministarstvo nenadležno i da nisu saslušali vaše argumente. Ukazuju na problem podzemne garaže i udaljenost, te gost TV Nova ukazuje šta tu nije u skladu sa pravilima.
Među argumentima stanara su bila i sledeća dva: po zakonu, zgrada mora da bude udaljena od susedne između 7 i 13 metara, a nova šestospratnica je na svega 1.4m razmaka od Kneza Miloša 44. Osim toga, stanari su ugroženi i zbog izgradnje podzemne garaže u tri nivoa jer je ovde visok nivo podzemnih voda što naravno može da potkopa temelje i uruši zgradu.
Papadopulos objašnjava zašto Ministarstvo nije moglo da izda dozvolu. Ne zna se zašto je Ministarstvo preuzelo tu nadležnost od Grada. Ministarstvo građevinarstva izdaje građevinsku dozvolu za infrastrukturne objekte i objekte površine preko 20.000, a ovde je u pitanju izgradnja stambeno-poslovnog objekta od 3.136 metara kvadratni.
Njihova borba se trenutno prebacila u pravno dvorište. U četvrtak imaju i prvo ročište pred Upravim sudom, tužili ste Ministarstvo građevinarstva. Papdopulos pojašnjava za šta terete Ministarstvo i kakav ishod očekuju.
„Razočaran sam jer radovi nisu obustavljeni u toku spora“, kaže on.
Na društvenim mrežama se pojavila informacija da ste imali sastanak sa novom ministarkom građevinarstva, te stanar iz ulice Kneza Miloša otkriva šta im je rečeno i dodaje da li su sve ovo vreme imali sastanak sa investitorom Sašom Tasevskim i čekuju li da zaustavi radove.
„Nadređeni ne prihvataju svoju krivicu i interes jednog čoveka je iznad svih nas“, sumira Papadopulos.
O ovome su na vreme upozorili Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI), ali je investitor ipak dobio građevinsku dozvolu. Investitor je Sašo Tasevski iza koga se, kažu stanari, izgleda krije jedan od glavešina SNS-a zato što je viđen da iz prikrajka posmatra gradilište.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: U borbi da ne budu “živi zazidani” – Mirjana Popović i Slobodan Veljković