U izradu strategije poljoprivrede za narednih 10 godina, nisu uključeni poljoprvrednici, koji su potpisali sporazum sa Vladom u kome između ostalog piše, da će učestvovati u izradu tog strateški važnog dokumenta. Poljoprivredna udruženja imaju velike zamerke na izbor stručnjaka koji izrađuju strategiju, i napominju da će tražiti odgovore zašto se domaći stručnjaci isključuju iz izrade strategije.

Branislav Terzić iz Štitara na svojoj farmi drži sve u svojim rukama, i ima strategiju razvoja proizvodnje. Ipak, njegova stretegija i domaćinsko poslovanje, ne poklapaju se sa državnom politikom.

„Umesto da razvijamo našu poljoprivredu i domaće i da držimo to domaće, što je naviknuto na naše uslove, nanašu klimu, mi sve uništavamo zarad uvoza, zarad nekih ljudi koji lobiraju, koji su primili pare i eto, bolje je strano nego domaće. Ja se sa tim ne slažem“, kaže Branislav Terzić Udruženja proizvođača mleka Mačvanskog okruga.

Glavna zamerka poljoprivrednika je što se domaći stručnjaci isključuju iz postupka izrade strategije. Među njima je i prof. dr Tatjana Brankov.

„Ja sam danas ovde prisutna kao gost pred skupštinskim odborom za poljoprivredu, nisam više prisutna kao autor buduće strategije, koja bi možda imala priliku da ostavi neko od zacrtanih ciljeva, jer je meni pre dva dana saopšteno da je neko odlučio da ću se ja zameniti sa nekim. Razlozi mi nisu poznati, ne doživlajavam to lično, ja se za prehrambeni suverenitet borim poslednjih 15 godina“, kaže prof. dr Tatjana Brankov profesorka na Ekonomskom fakultetu.

Zato će udruženja koja su potpisala sporazum u kom se navodi da će aktivno uzeti učešće u izradi strategije, a ipak nisu pozvani, tražiti odgovore od nadležnog ministrtastva.

„Mi smo saznali iz meidja za tu strategiju, da uopšte postoji taj nacrt zakona o strategiji i da je uopšte potpisan sa nekim firmama. Mi smo šokirani prosto i jednostavno kad smo shvatili da tu u stvari nema naših stručnjaka, da nam rade stranci, što je nenormalno“, smatra Terzić.

Vlada na čijem je čelu tada bio Aleksandar Vučić usvojila je prethodnu Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja Srbije za period od 2014. do 2024, iz koje proizlazi da će se srpski agrar u narednom periodu razvijati tempom od 6,1 do čak 9,1 odsto godišnje. A ispostavilo se da nikakvog rasta od 2014. nije bilo.

Prilog Đorđa Miijailovića iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Da li su poljoprivrednici ponovo prevareni: Imamo li dobru strategiju za poljoprivredu?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar