Kako na rat gledaju oni čija je porodica u Kijevu životno ugrožena, a kako oni koji su ceo život posvetili afirmaciji ruske književnosti i kulture? Novinar emisije "Među nama" razgovarao je o ratnim dešavanjima sa Ukrajinkom ruskog porekla, Marijom Šibanovom, i redovnom profesorkom ruske književnosti i kulture na Filološkom fakultetu u Beogradu, Kornelijom Ičin.
Autor: Nemanja Vidić
Marija Šibanova, Ukrajinka ruskog porekla, godinama živi u Beogradu i kako kaže, Srbija joj je druga kuća. U Ukrajini joj je čitava porodica kojoj je ponudila da dođu u Srbiju, ali su oni to odbili, rešeni da ostanu i brane svoju slobodu.
„Svi su jako razočarani, uplašeni, ali imaju duh i veruju da će pobediti. Prvi dan sam se jako uplašila i mami rekla – skupljajte stvari i dolazite ovde, ali su oni ovde rekli ne, mi ćemo da se borimo. Ne znam kako će da se bori, ali tako je rekla“, kaže Marija Šibanova.
Dok na istoku Evrope nailazi na jezive slike rata, slike Berlina, Praga i Amsterdama joj vraćaju nadu i kako priznaje, podrška evropskih gradova joj mnogo znači. Samo u Berlinu na mirovnom protestu protiv rata, prema rečima organizatora, prisustvovalo je preko pola miliona ljudi. Ipak, ona ističe da se ukrajinski narod na frontu bori sam.
„Do zadnjeg trenutka niko nije verovao da on može krenuti sa ratom na narod, ne znam. Sada ne mogu da kažem da smo isti narod, ali tako sam se osećala ranije. Mi smo se voleli uvek, kao braća, mogu da se svađaju ali zato niko nije verovao da će doći do ovoga.“, dodaje Marija Šibalova.
Mesto na kojem je najbolje prikazan bratski odnos dva naroda je svakako književnost i kultura. Profesorka ruske književnosti i kulture na Filološkom fakultetu u Beogradu, Kornelija Ičin izražava protest zbog ratnih dešavanja u Ukrajini. Rat je nazvala bratoubilačkim.
„Ovaj bratoubilački rat doživljavam kao katastrofu koja me podseća na Jugoslaviju i jer mi je jasno da neće biti pobednika jer su svi poraženi pa se i ja osećam poraženo kao profesor ruske književnosti i kulture i pitam se sve vreme čemu nas je naučila velika ruska književnost“, kaže prof. dr Kornelija Ičin sa Filološkog fakulteta.
Ičin govori da ljudski život nema altenrativu i da će ovaj, kako kaže, samoubilački rat izazvati gnev prema ruskom jeziku i prema svemu ruskom.
„Čemu nas je naučio Dostojevski koji je govorio da se ne može raj graditi ni na jednoj jedinoj suzi dečijoj, čemu Solženjicin kada je govorio da se živi po savesti ili Ahmatova koja je govorila o praštanju i to jesu pitanja koja sebi postavljam i pitam se gde su nestali ti zaveti jer svako ljudsko biće mora biti protiv nasilja“, naglašava Kornelija Ičin.
A svojevrsni protest iskazao je i najpoznatiji ukrajinski fudbaler svih vremena Andrej Ševčenko koji je sa svog instagram naloga poslao jasnu poruku – stop ratu. Neprimećen nije ostao ni fudbaler Benfike Roman Jaremčuk koji se predao emocijama publike.
Pogledajte ceo prilog u emisiji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar